آموزش ساخت قالب شمع سیلیکونی
آموزش ساخت قالب شمع

آموزش ساخت قالب شمع سیلیکونی (قالب پلاستیکی)

در این مطلب آموزشی که از سایت پرفکت کندل تقدیم حضور شما عزیزان می شود، قرار است آموزش ساخت قالب سیلیکونی (پلاستیکی) به صورت قدم به قدم و با جزییات کامل توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

شناخت قالب سیلیکونی – RTV

قالب سیلیکونی از جنس پلاستیک ساخته شده و بسیار منعطف می باشد. خاصیت انعطاف پذیری این نوع قالب ها سبب شده تا در ساخت شمع های برجسته از قالب سیلیکونی استفاده گردد. تولید کنندگان و متخصصین برای سهولت در کار در دمای محیط، سیلیکون آر تی وی (RTV) را  به دو بخش تقسیم کرده اند که با ترکیب کردن این دو قسمت در دمای اتاق، تغییر شکل داده و به صورت (الاستومر لاستیکی انعطاف پذیر) در خواهد آمد. این واکنش حدود چند ساعت به طول می انجامد به سبب دو جزئی بودن به این سیلیکون RTV-2 نیز می گویند. جز دوم که در هر نوع سیلیکون باید بنا به دستور مصرف تولید کننده درصد خاصی از آن استفاده شود را با اسامی مانند هاردنر (Hardener) و یا کاتالیزور (Catalyst) معرفی می کنند.

شناخت خصوصیات ساخت قالب سیلیکونی

رنگ، شکل، فرم، نسبت ترکیبی ۲ قسمت از قالب سیلیکون و خصوصیات دقیق تری همچون زمان کار، زمان نهایی شدن، غلظت و مقاومت به نوع سیلیکون RTV-2 و تولید کننده ی آن بستگی دارد که هنگام ارائه محصول، خصوصیات و توضیحات فنی آن را شرح می دهند. نحوه ی قالب سازی با سیلیکون RTV به ابتکار و نوع آوری که یک قالب ساز از خود نشان می دهد بستگی خواهد داشت. برای قالب گیری از یک جسم یا شی، راه های متعددی وجود دارد، در این مقاله با ساخت یک قالب برجسته پلاستیکی آشنا می شوید.

مواد لازم برای تهیه قالب سیلیکونی

– انتخاب یک مدل مناسب (بستگی به سلیقه شمع ساز دارد)
– لاستیک قالب سیلیکونی پلاستیکی (PlatSil 73-15 Silicone Rubber)
– ماده Pol-Ease 2350 (نوعی بنزین برای ایجاد لایه در قالب سازی)
– چسب سریع PolyPoxy
– پلاستیک مایع EasyFlo 60 (اختیاری)
– خاک رس
– تخته سه لا (یا مواد دیگری برای ساخت جعبه قالب)
– دریل با مته
– تعدادی پیج
– برس خشک
– نوار پلی یا ابزار مخلوط کن
– ظرف جهت مخلوط کردن
– دستکش
– چاقوی بتونه در صورت لازم
– چاقوی کوچک جراحی یا چاقوی مخصوص برش قالب
– فتیله شمع
– موم یا پارافین جهت ساخت شمع
– حمام پارافین یا تجهیزات دیگر برای ذوب موم (پارافین)

مرحله اول ساخت قالب سیلیکونی (قالب پلاستیکی ساخت شمع)

مدلی که لازم است تا قالب ما به آن صورت درآید را انتخاب می کنیم. شمع نهایی از روی این مدل اصلی ایجا خواهد شد. بسیاری از سازندگان شمع مدل های اصلی خود را با خشت، چوب یا موم مجسم می کنند برخی دیگر هم از تکنولوژی استفاده کرده و از گزینه های مبتنی بر رایانه مانند چاپگرهای ۳ بعدی و روترهای CNC برای تولید طرح های خود استفاده می کنند.

مدلی که برای این آموزش خاص انتخاب کردیم از شیشه ساخته شده است:

مدل برای ساخت قالب سیلیکونی

مدل شیشه ای که در تصویر بالا مشاهده می کنید تو خالی است. با این حال، ما دوست داریم شمع نهایی به صورت شمع زیبای جامد و تو پر درآید، بنابراین قالب اولیه خود را با چوب پر می کنیم (به جای پوب هم می توان از خشت استفاده کرد)، همانند تصویرهای زیر عمل می کنیم.

پر کردن قالب شیشه ای با چوب
پر کردن قالب شیشه ای با چوب

مقداری خاک رس داخل مدل قالب ریخته به طوری که کامل قالب را بپوشاند.

پر کردن فضای خالی قالب با خاک رس
پر کردن فضای خالی قالب با خاک رس

مرحله دوم ساخت قالب سیلیکونی (ساخت جعبه قالب و ایمن کردن مدل)

برای ساختن قالب از قطعات چوبی استفاده می کنیم، یک جعبه چوبی بسازید یا یک ظرف مناسب انتخاب کرده تا مدل خود را در آن قرار دهید. مطمئن شوید که فضای کافی بین مدل و دیواره های جعبه قالب وجود دارد تا دیوارهای قالب با ضخامت مناسب ایجاد شود. (سعی شود در مرکز قرار گیرد) با استفاده از اره چوب بر، سوراخی در قسمت پایین جعبه قالب ایجاد می کنیم تا این قسمت از مدل مخفی شود (ما این بیرون زدگی را روی شمع نهایی اعمال نخواهیم کرد.)

برش های چوب برای درست کردن دور قالب شیشه ای
اندازه گیری قالب رو چوب
ایجاد اندازهقالب شیشه ای رو چوب
آماده کردن دریل برای ایجاد سوراخ رو تکه های چوب
کف قالب

در تصویر بالا از ماده PolyPoxy برای چسب زدن به دور سوراخ ایجاد شده استفاده می کنیم این کار را به تکه چوبی انجام دهید. سعی شود فضایی برای دیواره های قالب و قسمت پایین قالب وجود داشته باشد. از تخته سه لا برای ساخت جعبه قالب استفاده کنید. توسط پیچ هایی که دارید تکه چوب ها را به صورت کامل و فیکس شده به هم متصل نمایید بدون آنکه هیچ لغزشی داشته باشد.

از ماده PolyPoxy به نسبت ۱ به ۱ (نسبت مساوی) مخلوط گردد، حدود ۳ الی ۵ دقیقه زمان لازم است تا چسب عمل کند.

استفاده از PolyPoxy
ماده PolyPoxy برای چسب زدن
قرار دادن انتهای قالب شیشه ای روی سوراخ
قرار دادن انتهای قالب شیشه ای روی سوراخ

حال که قالب شیشه ای که ابتدای آن دارای سوراخ بود را به تکه چوبی توسط چسب PolyPoxy چسباندیم، نوبت ساخت قالب کلی است. قالب چوبی را توسط اره و پیچ به هم متصل کردیم و اکنون نوبت پر کردن قالب است.

مرحله سوم ساخت قالب سیلیکونی (در پایان آماده سازی مدل، استفاده از مواد درزگیر برای محکم کاری)

از ماده Pol-Ease 2350 برای گرفتن درزها استفاد کنید، با قلم مویی این ماده را در اطراف جعبه قالب بمالید. همانطور که قبلاً نیز گفته شد، تخته سه لا که برای این جعبه قالب استفاده شده، مهر و موم نشده است. ما آن را با Pol-Ease 2350، ( نوعی بنزینی سفید حل شده در مواد معدنی) که هم به عنوان سیلر و هم ماده آزاد کننده پوشانده شده است، پوشاندیم (به عمل درزگیری مهر و موم هم گفته می شود). در هنگام استفاده از جعبه قالب غیر متخلل، به جای آن از عامل انتشار Pol-Ease 2500 استفاده کنید (در هنگام کار با لاستیک سیلیکون از این گزینه استفاده کنید. هنگام کار با لاستیک های پلی اورتان از عامل انتشار Pol-Ease 2300 استفاده کنید).

اگر مطمئن نیستید که از کدام عامل انتشار باید برای پروژه خاص خود استفاده کنید! سعی کنید در این مورد با یک متخصص مشورت نمایید.

استفاده از Pol-Ease 2350 برای گرفتن درزها
ساخت Pol-Ease 2350 برای گرفتن درزها

ما همچنین Pol-Ease 2350 Sealer & Release Agent را برای خود مدل چوبی اعمال کردیم. از ماده Pol-Ease 2500 (اسپری آئروسل) گزینه دیگری است که می توانید در این حالت استفاده کنید، Pol-Ease 2500 برای استفاده با لاستیک قالب سیلیکون کاربرد دارد. قبل از اینکه به مراحل بعدی برویم باید به این نکته توجه داشته باشیم که زمان کافی برای تبخیر Pol-Ease 2350 حدود ۱ ساعت است. (البته بستگی به دما و رطوبت محیط دارد.) قسمت های اطراف مدل را که مواد ممکن است نشت کند ببندید. شکاف های کوچکی در پایه این مدل وجود دارد، بنابراین ما آن ناحیه را با خاک رس پلاستیکی (برای استفاده راحت تر گرم می کنیم) آب بندی می کنیم.

گزینه های دیگر برای آب بندی کردن چسب گرم است.

استفاده از Pol-Ease 2350 برای گرفتن درزها
استفاده از Pol-Ease 2350 برای گرفتن درزها
استفاده از Pol-Ease 2350 برای گرفتن درزها
استفاده از Pol-Ease 2350 برای گرفتن درزها
بستن قالب چوبی
درزگیری کامل و قرار دادن قالب شیشه ای در قالب چوبی

مرحله چهارم ساخت قالب سیلیکونی (اندازه گیری، مخلوط کردن و ریختن لاستیک سیلیکون)

قالب پلاستیکی که برای این پروژه خاص انتخاب شده است ، لاستیک سیلیکون PlatSil 73-15 است.

مشخصات اصلی این لاستیک:

– نوع سیلیکون: پلاتین درمان شده است
– نسبت مخلوط: ۱A: 1B
– سختی ساحل: A15
– زمان ریختن: ۲۰ دقیقه
– زمان سفت شدن: ۴-۵ ساعت
– رنگ: شفاف سفید
– ویسکوزیته مخلوط: ۲۵۰۰ CP

توجه داشته باشید در مورد مهار آلودگی: آلودگی ناشی از آمین ها، گوگرد، ترکیبات قلع، رزین های پلی استر، بعضی از پلاستیک های چاپی سه بعدی و برخی مواد دیگر می توانند باعث مهار علائم در لاستیک های سیلیکونی شده با پلاتین شوند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که مدل شما و سایر مواد در تماس با سیلیکون حاوی این مهارکننده ها نیست. بهتر است قبل از ریختن قالب بزرگ، یک آزمایش تستی کوچک روی مدل خود انجام دهید.

این قالب خاص به تقریباً ۱۰ لیتر لاستیک PlatSil 73-15 (۵ بخش قسمت A و ۵ بخش قسمت B) نیاز دارد.

قسمت B را در مقیاس دیجیتال اندازه گیری کنید – توصیه می کنیم قسمت B را ابتدا بریزید زیرا ویسکوزیته پایین تری نسبت به قسمت A دارد و احتمال کمتر می رود که به طرفین ظرف کشیده شود. بعد از ریختن قسمت B قست A را هم به همان ظرف اضافه نمایید. قسمت های A و قسمت B را با هم مخلوط کنید و چندین بار از نقاط مختلف ظرف شروع به هم زدن نمایید. لاستیک مخلوط را با دقت درون جعبه قالب بریزید. ذکر این نکته ضروری است که این محلول را از یک گوشه شروع به ریختن کنید و بگذارید لاستیک بلند شود. لاستیک را مستقیماً روی مدل نریزید!

PlatSil 73-15 را می توان در ۴ تا ۵ ساعت در دمای اتاق تخریب کرد. اگر از لاستیک متفاوتی استفاده کرده اید، حتماً زمان دزدگیری آن لاستیک خاص را بررسی نمایید. زود بسته شدن محلول پلاستیکی می تواند باعث پیچ و خم دائمی قالب شود!

مخلوط کردن محلول A‌ و B PlatSil-73-15
PlatSil-73-15
مخلوط کردن محلول A‌ و B PlatSil-73-15
مخلوط کردن محلول A‌ و B PlatSil-73-15
اتمام ریختن پلاستیک به درون قالب چوبی
ریختن پلاستیک به درون قالب چوبی

مرحله پنجم ساخت قالب سیلیکونی (جدا کردن قالب چوبی از قالب سیلیکونی)

در این مرحل تکه های چوب را جدا کرده و قالب را از آن جدا می کنیم، در این مرحله می توانی از چاقوی مخصوی قالب بری استفاده نمایید. بسته به نوع مدل اولیه، قالب ممکن است برش داده شود تا مدل و ریخته گری های بعدی حذف شود. (عمل اضافه کردن موم یا پارافین به قالب نهایی) ما برای برش الگوی نامنظم در یک طرف قالب از اسکالپ استفاده می کنیم (الگوهای نامنظم برای ریخته گری بهتر از برش های مستقیم است)

جدا کردن قالب
جدا کردن قالب
بریدن قالب
جدا کردن قالب
بریدن قالب
پر کردن قالب شیشه ای با چوب

سوراخ کوچکی را در قسمت زیر قالب ایجاد کنید تا بعداً فتیله را در آن قرار دهیم. (از این مرحله بعدی کاملاً اختیاری است.) قبل از اینکه به موم ریخته گری بپردازیم، یک کپی پلاستیکی از مدل اصلی درست می کنیم. تخته های چوبی و نوار مجرایی برای پشتیبانی از قالب در هنگام ریختن موم یا پارافین استفاده می شوند.

سوراخ کردن زیر قالب لاستیکی
قالب شیشه ای کامل از قالب سیلیکونی خارج شده است
تست قالب سیلیکونی
تست قالب سیلیکونی
تست قالب سیلیکونی

مرحله ششم ساخت شمع از روی قالب سیلیکونی

برای ساختن شمع اولین چیز موم یا پارافین است. مقداری پارافین که به اندازه قالب سیلیکونی ما باشد تهیه کرده و ذوب می کنیم. تا عمل ذوب شدن شکل بگیرید ما فیتیله ای مناسب با سایز قالب انتخاب کرده و از سوراخی که در مرحله قبل دز قالب ایجاد کردیم عبور داده و آماده ریختن پارافین ذوب شده می شویم. اما همان طور که در تصاویر می بینید سعی شود که فیتیله به جای محکم شده باشد و در هنگاه ریختن پارافین حرکت نکند. بعد از سرد شدن پارافین ذوب شده درون قالب شمع ما آمادست و می توان اضافه فیتیله را برید و از شمع استفاده نمود.

اضافه کردن فیتیله به انتهای قالب
اضافه کردن فیتیله به انتهای قالب
اضافه کردن فیتیله به انتهای قالب و عمود نگه داشتن فیتیله
اضافه کردن فیتیله به انتهای قالب
پارافین ذوب شده
اضافه کردن فیتیله به انتهای قالب و عمود نگه داشتن فیتیله
درآوردن شمع از قالب بعد از سرد شدن
ریختن پارافین در قالب

خرید شمع از پرفکت کندل

شرکت پرفکت کندل از برترین شرکت های ساخت شمع با کیفیت، در ایران است که با سال ها تجربه کارشناسان خود، توانسته نظر مشتریان را به خود جلب نماید. این شرکت با تولید انواع شمع های ساده، مناسبتی به صورت تکی و عمده توانسته کیفیت واقعی شمع های تولیدی را به معرض نمایش قرار دهد. پرفکت کندل با تولید شمع های بدون اشک و بدون دود امکان خرید شمع را برای مشتریان خود فراهم آورده است. شما عزیزان می توانید هر نوع شمعی را با هر نوع ویژگی اعم از رنگ، رایحه و تعداد، با مراجعه به سایت https://perfectcandle.ir به صورت آنلاین سفارش دهید.

برای آن دسته از افرادی که با خرید اینترنتی شمع آشنایی ندارند و یا این امکان برایشان مقدور نیست نگران نباشند، کافیست با شماره تلفن ۰۹۱۰۴۶۳۳۲۷۰ تماس گرفته و شمع مورد نظر خود را سفارش دهند و طی ۳ الی ۴ روز کاری درب منزل تحویل بگیرید.

با پرفکت کندل شبی به یاد ماندنی و زیبا را برای خود و خانواده محترمتان رقم بزنید.

جدیدترین محصولات پرفکت کندل

  شمع جار آکواریوم

  ۹۸,۰۰۰ تومان

  شمع جار

  ۶۸,۰۰۰ تومان

  پک ولنتاین ۲

  ۱۲۸,۷۰۰ تومان

  پک ولنتاین ۱

  ۱۲۸,۷۰۰ تومان

  ورق موم عسل طبیعی

  ۱۳,۰۰۰ تومان

  رنگدانه شمع سازی

  ۱۵,۰۰۰ تومان

  پک شماره ۲ شب یلدا

  ۱۰۰,۰۰۰ تومان

  پک شماره ۱ شب یلدا

  ۱۰۰,۰۰۰ تومان

  شمع استوانه ای طرح یلدا ۲

  ۲۰,۰۰۰ تومان

  شمع کدو بزرگ

  ۲۸,۰۰۰ تومان

  بسته شمع قلمی ۲۰ سانتی متر

  ۹۵,۰۰۰ تومان

  بسته شمع قلمی ۳۰ سانتی متر

  ۱۲۰,۰۰۰ تومان

  جدیدترین مطالب

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *