ساخت شمع معطر
آموزش ساخت شمع (شمع سازی)

آموزش ساخت شمع معطر

طرز تهیه شمع معطر رنگی

ساخت شمع معطر در خانه روشی سرگرم کننده و آسان برای گذراندن یک روز تعطیل در منزل است. شمع های معطر می توانند گزینه خوبی برای هدیه دادن به اطرافیان و دوستان شما باشد. ظاهر زیبای این شمع ها به سادگی می توانند آرامش دهنده روح و روان شما باشند. در ساخت این نوع شمع می توانیم از پارافین یا از یک موم سویای طبیعی استفاده کنیم. رنگ آنها با استفاده از مداد رنگی (غیر سمی) تولید خواهد شد، پس نگران ضرر و زیان آن نباشید! برای بسیاری از ترکیبات رنگی این خصوصیت پابرجاست. حتی می توانید با افزودن روغنهای اساسی برای ایجاد شمع های معطر، کمی فضا را دلربا تر کنید.

طرز تهیه شمع معطر رنگی به صورت مرحله به مرحله

ابتدا در اولین مرحله لازم است مواد اولیه را آماده کرده تا در حین کار زمان کمتری برای ساختن شمع معطر صرف کنیم.

مرحله اول ساخت – مواد اولیه

۱ – شیشه های کوچک
به تعداد ده شیشه کوچک مرباخوری تهیه کنید. ظرفهای شیشه ای که در یخچال یا درون کابینت های آشپرخانه منزل شما وجود دارد می تواند گزینه مناسبی برای این کار باشد. می توانید شیشه های خاص با فرم های زیبا را در اشکال و اندازه های مختلف را از بازار خریداری کنید.

۲ – موم سویا یا پارافین
موم سویا با موم طبیعی قطعا ارزان و راحتی خواهد بود. با یک کیسه ۲ کیلویی تقریباً ۲۰ تا ۲۴ شمع می توان ساخت.

۳ – فتیله
فتیله هایی را تهیه نمایید که مناسب کار شما باشد.

۴ – جعبه مداد رنگی (غیر سمی – بی خطر باشد)
مداد رنگی غیر سمی حاوری موادی است که رنگ های زیبایی را ایجاد می کند زیرا در بسیاری از رنگ ها قابل حل کردن است. آنها همچنین حاوی مواد مومی شکل هستند، بنابراین می توانید آن را مستقیماً درون موم ذوب کنید بدون اینکه نگران رقیق شدن محلول باشید.

مداد شمعی - ساخت شمع معطر
مواد لازم برای ساخت شمع معطر

۵ – استفاده از رایحه های متنوع
می توانید به صورت اختیاری به شمع خود اسانس اضافه کنید تا رایحه خوبی به آن ببخشد.

۶ – گیره های چوبی
از این گیره ها برای نگه داشتن فتیله ها در حین سفت شدن موم استفاده می شود.

۷ – ظرف مخصوص ذوب موم
می توانید از این ظرف برای ساخت شمع به خصوص ذوب کردن پارافین استفاده کنید. پس از ریختن موم از این ظرف وقت خواهید داشت تا آن را بشویید.

۹ – دماسنج آبنبات
آخرین چیزی که به آن نیاز خواهید داشت دماسنج آب نبات است که حداقل تا ۲۰۰ درجه می رسد.

مرحله ۲ ساخت شمع در منزل – فتیله ها را تنظیم کنید

برخلاف روشهای قبلی ساخت شمع در این روش ابتدا، همه لیوان های شیشه ای را آماده می کنیم تا در حین کار وقت اضافه برای این کار صرف نکنیم. با استفاده از گیره لباس، فتیله ها را به صورت قائم (عمودی) در وسط شیشه ها قرار دهید و آنها را کنار بگذارید.

مرحله ۳ از طرز تهیه شمع معطر رنگ آمیزی است

در آموزش ساخت شمع معطر رنگی لازم است تا از مداد رنگی های مورد علاقه خود استفاده کرده و مقداری از آنها را برش دهیم تا به عنوان رنگ آمیزی استفاده شود. کمی طول می کشد. رنگ قرمز، نارنجی و بنفش نسبت به آبی، سبز و زرد به رنگ آمیزی کمتری نیاز دارند.

طرز تهیه شمع معطر
طرز تهیه شمع معطر

مرحله ۴ – موم را ذوب کنید

ذوب شدن موم به طور مستقیم در ظرف باعث داغ شدن بیش از حد موم، خراب شدن آن و ایجاد آشفتگی بزرگی می شود. برای جلوگیری از این کار کافیست یک ظرف بزرگ حاوی آب جوش آماده سازید و ظرف مخصوص را در آن قرار دهید به طوری که دو سوم آن پر از آب باشد. ظرف مخصوص باید شناور باشد و آب باید تقریباً ۲/۵ سانتی متر از کناره ظرف پایین باشد. اگر مشاهده کردید که آب از لبه ظرف به داخل ظرف موم می شود، مقداری آب را خارج کنید. دماسنج را درون ظرف خالی قرار دهید و هنگامی که نزدیک به ۱۷۰ درجه شد، مقداری موم در آن بریزید تا نیمه پر شود. موم را هم بزنید تا به ذوب شدن کمک کند. کم کم اضافه کردن موم را ادامه دهید.

بگذارید موم بماند تا دماسنج به ۱۷۰ درجه برسد.

چگونه شمع معطر بسازیم
طرز تهیه شمع معطر
چگونه شمع معطر بسازیم

مرحله ۵ – رنگ را اضافه کنید

وقتی موم شما در دمای مورد نظر ذوب شد،تکه های رنگی مداد شمعی را رها کرده و هم بزنید تا کاملاً ذوب شوند. به خاطر داشته باشید که رنگ با سرد شدن تغییر می کند. رنگ را کمی بیشتر از آنچهمدنظر شما اضافه نمایید زیرا پس از اتمام کار رنگ مشاهده شده کم رنگ از رنگ انتخابی شما خواهد شد. همچنین اگر به نظر می رسد کمی تغییر رنگ داده است نگران نباشید. با خنک شدن موم خودش درست می شود. فرآیند رنگ آمیزی شمع همواره نیاز به انجام آزمایش و خطا می باشد.

مرحله ۶ – طرز تهیه شمع معطر

اگر می خواهید شمع های معطر درست کنید، می توانید حدود ۱۰ قطره اسانس یا رایح مورد نظر به مخلوط اضافه کنید. این در این مورد هم نیاز به انجام فرآیند آزمون و خطا دارید. بعضی از روغن ها (اسانس) نسبت به بقیه قوی تر یا ضعیف تر هستند و ممکن است به روغن بیشتر یا کمتری نیاز داشته باشند. با این حال، به یاد داشته باشید که اگر اسانس یا رایح مورد نظر زیادی اضافه کنید، موم به درستی تنظیم نمی شود. پس زیاده روی نکنید.

چگونه شمع معطر بسازیم
چگونه شمع معطر بسازیم
چگونه شمع معطر بسازیم

مرحله ۷ – قالب های شیشه ای را پر کنید

موم را داخل شیشه ها بریزید. سعی کنید این کار را آهسته انجام دهید تا حباب داخل موم نیافتد. اگر فتیله ها بعد از پر کردن شیشه از مرکز خارج شده اند، آنها را به آرامی سر جای خود قرار دهید.

مرحله ۸ – صبر کردن

۴ الی ۶ ساعت صبر کنید تا موم کاملاً سفت و سخت شود.

مرحله ۹ – تمیزکاری قالب های شمع

طول فتیله ها را به اندازه لازم کوتاه کنید. هر مومی را که در اطراف قسمت بیرونی شیشه ریخته شده را پاک کنید و از شمع های معطر زیبایی که خودتان ساخته اید لذت ببرید.

طرز تهیه شمع معطر
طرز تهیه شمع معطر
ساخت شمع معطر
طرز تهیه شمع معطر

در طرز تهیه شمع معطر با کیفیت مطالعه مقاله مشکلات شمع سازی می تواند به شما کمک کند.

جدیدترین محصولات پرفکت کندل

  شمع هندوانه فانوسی

  ۲۵,۰۰۰ تومان

  شمع وارمردار طرح یلدا

  ۳۰,۰۰۰ تومان

  ست شمع استوانه طرح منظومه

  ۲۹۸,۰۰۰ تومان

  کتاب دکوراتیو

  ۲۸,۰۰۰ تومان

  شمع مکعبی ست ۳ تایی

  ۱۴۸,۰۰۰ تومان

  شمع ولنتاین طرح عاشقانه

  ۳۹,۰۰۰ تومان

  شمع فانوسی

  ۲۵,۰۰۰ تومان

  شمع سنبل

  ۲۵,۰۰۰ تومان

  شمع شات گل رز

  ۷۸,۰۰۰ تومان

  کبریت ۱۰ سانتی متر پرفکت

  ۲۵,۰۰۰ تومان

  ست استوانه ۲ تایی عاشقانه

  ۱۳۸,۰۰۰ تومان

  شمع محدب طرح دار

  ۱۹۸,۰۰۰ تومان

  خرید شمع از پرفکت کندل

  شرکت پرفکت کندل از برترین شرکت های ساخت شمع با کیفیت، در ایران است که با سال ها تجربه کارشناسان خود، توانسته نظر مشتریان را به خود جلب نماید. این شرکت با تولید انواع شمع های ساده، مناسبتی به صورت تکی و عمده توانسته کیفیت واقعی شمع های تولیدی را به معرض نمایش قرار دهد. پرفکت کندل با تولید شمع های بدون اشک و بدون دود امکان خرید شمع را برای مشتریان خود فراهم آورده است. شما عزیزان می توانید هر نوع شمعی را با هر نوع ویژگی اعم از رنگ، رایحه و تعداد، با مراجعه به سایت https://perfectcandle.ir به صورت آنلاین سفارش دهید.

  برای آن دسته از افرادی که با خرید اینترنتی شمع آشنایی ندارند و یا این امکان برایشان مقدور نیست نگران نباشند، کافیست با شماره تلفن ۰۹۱۰۴۶۳۳۲۷۰ تماس گرفته و شمع مورد نظر خود را سفارش دهند و طی ۳ الی ۴ روز کاری درب منزل تحویل بگیرید.

  با پرفکت کندل شبی به یاد ماندنی و زیبا را برای خود و خانواده محترمتان رقم بزنید.

  جدیدترین مطالب

  2 thoughts on “آموزش ساخت شمع معطر

  1. Moradi گفت:

   سلام ممنون از مطالب خوبتون در مقاله ای در همین سایت که برای شمع ساده بود خوندم که پارفین باید یه صد درجه برسه آیا اینکه در این مقاله گفتین که به صد و هفتاد برسه به دلیل عطر دار بودنش هست و اینکه شمعی که من درست میکنم دورش هوا میوفته ممکنه بخاطر این باشه که من پارافین رو مستقیم باز کردم البته با شعله پخش کن و شعله خیلی کم باز کردم و پارفینم نه بویی کرد و نه دود کرد از جوابگویینون بسیار متشکرم

   1. Perfect_Candle گفت:

    سلام خدمت شما
    اگه شمع شما دورش هوا جمع میشه بخاطر پایین بودن دمای قالب ریزی هستش
    دمای قالب ریزی هم بستگی به جنس قالبتون داره ، اگه قالب پلاستیکی استفاده میکنید زیر ۹۰ درجه ، اگه فلزی و سیلیکونی استفاده میکنید بالای ۱۰۰ درجه مناسبه
    بهترین روش ذوب کردن پارافین با شعله مستقیم هست.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.