آموزش ساخت قالب شمع

آموزش ساخت قالب شمع سازی

آموزش ساخت قالب شمع

یک ضرب المثل معروف است که میگه: گوشت خوبه که آبگوشت خوب میده.

در بین شمع سازها این ضرب المثل این طوری استفاده میشه که” مواد اولیه خوبه که شمع خوب میده”. تنوع ظاهری شمع با تنوع قالب های اون شناخته میشه. هر شمع متفاوت به لحاظ شکل ظاهری و هندسی که می بینین در قالب متفاوت ساخته شده. در این نوشته انواع قالب ها رو بررسی می کنیم و کاربردی ترین نکات مربوط به ساخت و خرید قالب شمع سازی رو برای شما توضیح میدم. بعد از اون شمع های تولید شده با اون قالب رو هم براتون مثال میزنم.

قبل از شروع آموزش ساخت قالب شمع، لازمه بدونیم چند نوع قالب شمع تو بازار داریم، بعد از اون با بررسی اطلاعات به دست آمده شروع به آموزش ساخت قالب شمع می کنیم پس با من همراه باشین.

انواع قالب شمع سازی

 1. قالب های سیلیکونی
 2. قالب های فلزی
 3. قالب های پلاستیکی
 4. قالب های صنعتی
قالب شمع سازی نحوه ساخت قالب نکات کاربردی نحوه کار با قالب

(طرز تهیه شمع قالبی)

قالب های سیلیکونی
 1. مجسمه رو روی طلق قرار میدهیم و از زیر با چسب حرارتی قیکس میکنیم.
 2. دور مجسمه رو هم با طلق به فاصله ۱ سانتی متر میپوشانیم.
 3. تا سر مجسمه رو با سیلیکون (مایع سیلیکون + هاردنر) پر می کنیم.
 4. بعد از ۲۴ ساعت طلق ها رو جدا می کنیم و محسمه رو بیرون میاریم و قالب تولید شده رو تمیز میکنیم.
 1. اگر قالب یک تکه باشه فقط ریختن پارافین کفایت می کند. اما گر قالب برش داده شده باشد باید با چسب پهن و یا هر روش دیگری کاملا محل برش پوشانده بشه تا بعد از ریختن پارافین از محل برش نشتی نداشته باشه.
 2. دمای قالب ریزی بالاتر تو قالب سیلیکونی شمع تمیزتری به شما میده.
قالب های فلزی
 1. از مرجع فروش لوازم شمع سازی، قالب های فلزی آماده تهیه کنین. (تو قسمت لوازم شمع سازی شمع پرفکت قالب فلزی قرار گرفته است)
 2. ابعاد و جزئیات ظاهری شمع دلخواه خود را اندازه گیری کنید و به آهنگران یا سی ان سی کاران بدهید تا قالب شما را تولید کنن.
 1. به دمای قالب ریزی دقت کنید نه خیلی بالا و نه خیلی کم باشه.
 2. اجازه بدین با دمای محیط سرد یشه .
 3. اگر هنگام بیرون آوردن شمع از قالب مشکل داشتین کمی در فریزر قرار بدین تا شمع خودش رو بیشتر جمع کنه.
 4. زیاد ضربه زدن به قالب برای خارج کردن شمع امکان دارد قالب شما رو به مرور کج و کوله کنه.
قالب های پلاستیکی
 1. از مرجع فروش لوازم شمع سازی، قالب های فلزی آماده تهیه کنین. (در قسمت لوازم شمع سازی شمع پرفکت قالب پلاستیکی قرار گرفته است)
 2. ابعاد و جزئیات ظاهری شمع دلخواه خود را اندازه گیری کنین و برای تزریق پلاستیک و یا پرینت سه یعدی اقدام کنین(برای تعداد کم پرینت سه بعدی یه صرفه تره)
 1. دمای بالا قالب رو ذوب می کنه و دفرمه میشه و دمای پایین شمع بی کیفیتی به شما میده.
 2. اجازه بدین با دمای محیط سرد یشه.
 3. اگر هنگام بیرون آوردن شمع از قالب مشکل داشتین کمی در فریزر قرار بدین تا شمع خودش رو بیشتر جمع کنه.
 4. به علت ارزان بودن این قالب برای خارج کردن شمع اگر مشکل داشتین، میتونین با ضربه هم شمع رو خارج کنید(حتی اگر قالب خراب یشه!)
قالب های صنعتی
 1. ابعاد و اندازه ها و جزئیات شمع خود رو باید به قالب ساز حرفه ای بدهید. به دلیل هزینه های بالاتر نسبت به سایر قالب ها، آزمون و خطا نکنین.
 2. برای مشاوره در خصوص قالب های صنعتی با شماره ۰۹۱۰۴۶۳۳۲۷۰ می توانید تماس بگیرین.

بسته به اتوماتیک بودن یا نبودن نکات ایمنی و کاربردی متفاوت هستن.

 

آموزش شمع سازی با قالب های سیلیکونی

این قالب ها از سقت شدن مایع سیلیکون ساخته شده و خیلی انعطاف پذیر هستن. انعطاف پذیری این قالب ها باعث شده که اکثر شمع های با ظرافت بالا با این قالب ساخته بشه. در ادامه ۲ نوع قالب سیلیکون که بیشتربن کاربرد را در شمع سازی دارن رو با هم بررسی می کنیم.

 • قالب های سیلیکونی یک تیکه

قالب های یک تکه از یک جز ساخته شده و برای خارج کردن شمع انرژی زیادی نیاز نیست و به راحتی جدا میشه. معمولا شمع های کوچیک و ارزان قیمت با این قالب ها تولید می شه.

نمونه ای از قالب سیلیکونی - قالب گل رز

 • قالب های سیلیکونی دو تیکه

من به نمونه از قالب های دو تکه که تو کارگاه داشتم رو براتون اینجا میذارم تا بینین. این قالب از دست های یک زوج جوون گرفته شده و برای همین هم اسم شمعی که باهاش درست شد رو تندیس عشق گذاشتیم. دست های این مرد و زن عاشق درون مواد قرار گرفتن و بعد از خشک شدن مواد از شکل دست اون ها قالب سیلیکون ساخته شد.

قالب دو تیکه شمع سازی

قالب دو تیکه شمع سازی

وقتی که شمع به نسبت بزرگ باشه و نشه با قالب یک تکه شمع با کیفیت و تمیزی تولید کرد از قالب دو تیکه استفاده می کنیم. در قالب های دو تیکه موقع ریختن پارافین به داخل قالب برای جلوگیری از نشت پارافین، باید قالب رو آب بندی کرد. این قالب ها به دلیل دو تکه بودن باید خیلی دقت کرد که محکم به هم وصل باشن تا از بین فاصله دو تکه، پارافین نشت نکنه.

شمعی که با این قالب درست شد هم براتون قرار میدم تا یه بار دیگه به هنر پرظرافت و خوشگل شمع سازی ایمان بیارین…

شمع لاکچری دست سبز رنگ

شمع لاکچری دست سبز رنگ

آموزش شمع سازی با قالب فلزی

تولید قالب فلزی تو کارگاه ها و کارخانه های مخصوصی انجام میشه. این تولیدات به صورت انبوه (چند هزار تایی) و از یک نوع قالب صورت می گیره. شما برای ساخت قالب خاص خود باید سراغ آهنگران و یا سی ان سی کارها برین. ابعاد و اندازه ها رو پیدا کنین تا قالب مد نظر شما رو طراحی و تولید کنن. به دلیل خاص بودن طرح شما و جنس فلزی قالب مطمئنا هزینه تمام شده خیلی بالاتر از نمونه های آماده تو بازار هست.

مهمترین دلیل استفاده از قالب های فلزی مجکم بودن اونه. برای بهتر شدن کیفیت شمع باید به دمای قالب ریزی توجه کنیم و این کار نیازمند قالبیه که در دمای بالا دفرمه نشه. علاوه بر مقاوم بودن در برابر دما برای بعضی اشکال و مدل ها فقط قالب پلاستیکی در بازار وجود داره و یا پیدا کردن قالب فلزی خاص، زمانبر و پر هزینه میشه. در این موارد قالب پلاستیکی گزینه مناسب تریه.

آموزش شمع سازی با قالب پلاستیکی

ساخت قالب شمع سازی پلاستیکی تو خونه و با وسایل موجود تو خونه امکان پدیر نیست. متداول ترین روشها، تزریق پلاستیک و پرینت ۳ بعدیه. برای تعداد پایین هم پرینت ۳ بعدی به صرفه تره اما من پیشنهاد میکنم از قالب های پلاستیکی موجود در بازار استفاده کنید. تنوع بالا و قیمت پایین دارند و دردسر تولید قالب و هزینه های اون رو نیز ندارن.

تو ویدئوی زیر ساخت شمع یا قالب پلاستیکی توضیح داده شده. این ویدئو رو از دوره آموزش شمع سازی به رایگان براتون قرار دادم تا با کیفیت و کامل آموزش ببینین.

 • روشی برای نچسبیدن قالب پلاستیکی به پارافین شمع

کمی روغن در قالب پلاستیکی میریزیم و روغن رو به سر تا سر قالب پلاستیکی می مالیم تا در موقع جدا کردن قالب از پارافین مشکلی پیش نیاد و به راحتی جدا بشه.

 • روش ریختن پارافین شمع

پارافین باید با دمای مناسب یاشه چون دمای کم شمع رو بی کیفیت میکنه و دمای بالا قالب رو ذوب می کنه و از شکل خودش خارج میکنه. دقت کنید که خیلی سریع پارافین رو نریزین تا حباب ایجاد نشه.

 • روش جداسازی قالب پلاستیکی از پارافین شمع

هر وقت که شمع سرد شد، شمع رو از قالب جدا می کنیم. اگر شمع از قالب بیرون نیومد تو فریزر قرار بدین تا بیشتر خودش رو جمع کنه. به خاطر ارزان بودن این قالب نگرانی ای از بابت خراب شدن قالب نداشته باشین!

قالب های شمع سازی صنعتی

این قالب ها برای افراد حرفه ای تر مناسبه. افرادی که از حالت شمع سازی خانگی خارج شدن و میخوان به تعداد بالاتر و با کیفیت و ظرافت بالا تولید کنن. هزینه طراحی و ساخت این قالب ها به مراتب سنگین تر از قالب های سیلیکون، فلزی و پلاستیکیه. بنابراین اگر تازه شمع سازی یاد گرفتین نیازی به استفاده از این نوع قالب ها ندارین. علاوه بر این کار با این قالب ها به دلیل وزن بالای قالب و پیچیدگی های بیشتر نسبت به سایر قالب ها برای اوایل کار توصیه نمیشه.

ساخت قالب شمع با وسایل دور ریختنی

پارافین مایع به شکل ظرف خودش در میاد و شما میتونین هر وسیله ای که بشه رو به عنوان قالب انتخاب کنین.

حتی میتونین مثل کاردستی های زمان مدرسه یک ظرف بسازین(مثلا با چسبوندن کارتن به هم یا ساخت قالب شمع با فویل). من تو پیج اینستاگرام شمع پرفکت با پوست گردو هم شمع درست کردم. قضیه از این قرار بود که گردو ها رو شکونده بودیم و پوستش رو میخواستیم دور بریزیم که یهو ایده ساحت این شمع به نظرم اومد. جالب تر اینکه دیدم همین شمع رو دونه ای ۵ هزار تومن تو سایت ها میفروشن!!

تو ویدئوی زیر ساخت شمع با بادکنک رو آموزش دادم. آموزش خلاقانه دیگه رو با وسایل مشابه تو خونه خودتون امتحان کنین.

من تو مجموعه پرفکت دوست دارم بهترین کیفیت ها و خاص ترین محصولات ارائه بشه. قالب دور ریختنی شمع دور ریختنی به شما میده. شمع با کیفیت از قالب با کیفیت درست میشه و من پیشنهاد میکنم شمع باکیفیت و خاص بسازین تا حس و حال خوب بهتون انتقال بده.

جمع بندی

تو این نوشته آموزش ساخت قالب شمع و توصیه های کاربردی در زمینه سفارش قالب بررسی شد. این توصیه ها رو اگه خودتون بخواین با آزمون و خطا به دست بیارین هزینه زیادی براتون داره و زمان زیادی رو هم از دست میدین. اما اینجا نتیجه سال ها تجربه و هزینه به صورت خلاصه در اختیار شما قرار دادم تا با عنوان آموزش ساخت قالب، نیاز خودتون در مورد قالب شمع سازی رو پیدا کنین و قالب مورد نظر خودتون رو تهیه کنین. هم چنین نکات کار با اون قالب رو هم مد نظر قرار بدین.

نظرات و سوالات خودتون رو تو کامنت زیر همین صفحه بنویسین. حتما جواب میدم.

برای ثبت نظر کلیک کنید
[تعداد نظر: 12 میانگین امتیاز: 3.5]

مطالب مرتبط

۱۰ نظر در “آموزش ساخت قالب شمع سازی

 1. شیلا گفت:

  سلام
  ببخشید شمع استوانه ای که توی عکس هست و بلنده و سرش مخروطی شکله رو میخواستم بدونم چجوری میشه درستش کرد؟

  1. Perfect_Candle گفت:

   با سلام حضور شما دوست عزیز،
   در آموزش های بعدی در قسمت وبلاگ حتما این مورد به صورت کامل و حرفه ای آموزش داده خواهد شد. لطفا مقالات سایت ما رو دنبال کنید. هر هفته مقاله جدید در سایت درج خواهیم کرد.

   1. مهسا گفت:

    سلام.شما که اندازه و مقدار مواد نمی گین چه فایده داره آموزش…

    1. Perfect_Candle گفت:

     سلام فیلم های آموزش های تخصصی به صورت مجموعه مدون در حال آماده سازیست و در سایت قرار خواهد گرفت.با پیگیری مطالب آموزشی و تمرین اون در منزل میتونید محصول دلخواه خودتون رو بسازید.

  2. فرزین گفت:

   برعکس قالب درست کن

 2. شیلا گفت:

  همون که رنگش سفیده پشت شمع بنفشه

 3. ali گفت:

  سلام اگر من یه طرحی بهتون بدم میشه ازش قالب سیلیکونی برای شمع بسازید ؟ امکانش هست ؟ همچین چیزی ؟

  1. Perfect_Candle گفت:

   سلام.وقت بخیر
   بله
   طرحتون رو در واتساپ خط ۰۹۱۰۴۶۳۳۲۷۰ بفرستید
   اون جا اطلاعات کاملتر ارائه میشه خدمتتون

 4. سلین استپانیان گفت:

  با سلام قالب گل از کجا میتوانم تهیه کنم!

  1. Perfect_Candle گفت:

   سلام
   وقت بخیر
   از افرادی که تولید قالب های دست ساز سیلیکونی دارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگیری کپچا...