تاریخچه شمع, کاربرد شمع

تاریخچه کاربرد شمع

تاریخچه شمع - کاربرد شمع

اختراع شمع در تاریخ بشر تاثیر بسزایی داشته است چرا که جزو کالاهای مهم محسوب شده است و تامین کننده روشنایی خانه ها بوده و قبل از پیدا شدن الکتریسیته و لامپ های الکتریکی بوده است و اولین بار فنیقی ها شمع را ساخته اند. تولید شمع و بالاخص خرید شمع در کشور ما روز به روز در حال افزایش است و کاربرد های زیادی دارد. از شمع ها در مراسم عروسی، میهمانی های خانوادگی مانند تولد، اعیاد، مناسبات مختلف مانند شب یلدا، سفره هفت سین، ولنتاین و همچنین در تزئین منازل استفاده می شود.

در ادامه به تاریخچه کاربرد شمع به طور مفصل خواهیم پرداخت.

تاریخچه شمع سازی

نگاهی به تاریخچه کاربرد شمع نشان می دهد که عقبه ی شمع به دوران قدیم و کهنسال برمی گردد و سال های طولانی زیادی از شمع در آن زمان استفاده می شد در آن زمان رومی ها و یونانی ها برای ساختن شمع از الیاف کتان با روکش موم و قیر استفاده می کردند و بسیاری از کشورهای دیگر جهان برای ساختن شمع از موم زنبور عسل، روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن خرما، استفاده می کردند. قبل از استفاده پارافین برای ساخت شمع از چربی نهنگ استفاده می کردند.

از قرن ۱۹ به تدریج از پارافین در ساخت شمع استفاده شده است ولی این شمع ها دارای فیتیله نبوده اند.

آسیای شرقی

از ساخت شمع فیتیله دار بیش از ۳۰۰۰ سال می گذرد که از موم حاصل از گیاهان ساخته شده است و در کشور چین برای ساخت اولین شمع های خود از الیاف برنج و لوله های کاغذی در ساخت فیتیله ان ها استفاده می شده است و ژاپنی ها نیز از صمغ درختان موم شمع را می ساختند و هندی ها هم موم شمع را از میوه گیاه دارچین تهیه می کردند. مسیحیان نیز در کتاب مقدس خود از شمع یادآوری کرده اند.

در قرن ۴ پادشاه کنستانتین در جشن پاک دستور داده است که از شمع استفاده شود.

اروپا

حدود ۱۶۵ سال قبل از میلاد جشن نور یهودها به نام هانوکا که اصل و پایه محوریت ان نور شمع ها بوده ۱۲۰۰۰ سال پیش ساکنان نئولتیک در بستر مرداب های ماسه ای کم عمق شمع های چوبی را صاف و پهن کرده و خانه های خود را روی آن شمع های نرم و پهن شده ساختند و در مرداب رودخانه PO نیز ساکنان خانه های خود را روی شمع های پهن شده بنا کرده بودند.

درسال ۱۸۲۳ مخترعان بزرگ فرانسوی به نام های سیمونن و مانژو شمع های گچی و شمع های پارافینی را ساختند.

تاریخچه شمع سازی و کاربرد های آن

تاریخچه شمع سازی و کاربرد های آن

شمع چیست و چگونه تولید می شود؟

شمع یک سرچشمه نور است که دارای یک نخ و یک مخلوط جامد سوختی است. در حال حاضر و عصر امروز برای ساختن شمع بیشتر از پارافین استفاده می کنند. قبل از امدن برق به داخل منازل بیشتر از شمع برای نور منازل استفاده می کردند. اما در عصر حاضر بیشتر در مراسم مختلف مانند اعیاد، جشن ها، مراسم عروسی و تولد، مراسم ختم و مذهبی یا در صورت قطع شدن برق از شمع استفاده می کنند.

شمع در ملت ها و آیین های متفاوت

در دین مسیحیان برای عبادت و تزئین دکوراسیون منزل خود از شمع استفاده می کنند. یهودیان قبل از اجرای مراسم جشن شبات در شب های جمعه از شمع استفاده می کنند. در کشور هند نیز از شمع استفاده زیادی می شود. (دو بار در روز در زمان طلوع کردن خورشید و غروب کردن خورشید)

در مراسمی نظیر تشریفات سنت بودا گرایی نیز استفاده می شوند.

طبقه بندی و انواع شمع به چه صورت است؟

شمع ها را با توجه به استفاده و کاربرد آنها نام گذاری و طبقه بندی می شوند و تعداد زیادی شمع وجود دارد اما در کل به دو صورت شمع فانتزی و شمع ساده (شمع معمولی) یافت می شود.

۱ – شمع های رایج و مرسوم معمولی (Normal Candles): این شمع ها ارزان ترین و ساده ترین نوع شمع هستند که بیشتر در مراسم مذهبی و مراسم ختم از آن ها استفاده می گردد.

۲ – شمع های وارمر: با نگاهی به تاریخچه کاربرد شمع می توان دریافت که شمع های وارمر برای گرم نگه داشتن غذا کاربر دارند به این صورت که در زیر ظرف های مخصوص و نشکن استفاده می شوند مانند ظرف های سوفله خوری که در مراسم های میهمانی جشن و اعیاد و دیگر مراسم های مختلف از این شمع ها استفاده می کردند، در تزئینات خانه یا جشن ها نیز شمع وارمر کاربرد زیادی دارند و نیز جاشمعی های بسیار شکیل و زیبا و متنوع و دارای اشکال زیبا دارند.

تاریخچه شمع سازی

تاریخچه شمع سازی

شمع هایی که در امکان تهیه در منزل را دارد

۱ – شمع های معطر: این شمع ها خیلی خوشبو هستند پارافین این شمع ها مقداری اسانس های مختلف و مواد خوشبو کننده دارد و وقتی شمع معطر را روشن می کنیم بوی خوبی از این شمع ها به مشام می رسد.

۲ – شمع های نسوز: برای ساختن این شمع ها و استفاده کردن از آن مقداری آب در لیوان یا در هر ظرف شیشه ای دیگر که مورد صلاح ما است می ریزیم و کمی پودر رنگی برای زیبایی و تزئین آن در آب ریخته و با هم مخلوط می کنیم سپس به اندازه یک چهارم بند انگشت روغن مایع خوراکی را بر روی آن می ریزیم و در آخر شمع را روی آن می گذاریم. در حقیقت این شمع ها نسوز نیستند فقط به جای پارافین از روغن مایع خوراکی برای ساخت آن ها استفاده می شود.

شمع های مناسبتی

۱ – شمع های تزئینی (فانتزی): این نوع شمع ها در صورت استفاده از فرم اولیه و قشنگی خود را زود از دست می دهند و گران قیمت می باشند.

برای خرید شمع های تزئینی با کیفیت پرفکت کندل وارد لینک  شوبد

شمع های تزئینی را می توان در دسته های زیر مشاهده نمود:

– گل
– برج ایفل
– مجسمه
– دکوری های مختلف مانند مجسمه های مصر باستان
– و غیره …

۲ – شمع های تولد: شمع های تولد به طور معمول در مدل های مختلف و زیبا در بازار یافت می شوند. این نوع شمع ها را می توان به صورت تکی هم پیدا کرد و با قرار دادن آن ها در کنار هم به کلمات زیبایی رسید مانند Happy Birthday، حتی با کنار هم قرار دادن شمع های عددی می توان سن فردی را مشخص کرد. به دلیل زیبایی و تنوع رنگ طرفداران بیشتری نسبت به شمع های تکی دارند. شمع استند نیز جرو این دسته هستند.

برای دیدن محصولات شرکت پرفکت کندل می توانید به بخش فروشگاه  رفته و یا روی این لینک کلیک نمایید.

تاریخچه ساخت شمع از قرن بیستم تا عصر حاضر

تاریخچه کاربرد شمع نمونه های بسیار از کاربردهای شمع را نمایش می دهد. در قرن بیستم به دلیل رشد اقتصادی کشورها این کاربردها فراگیرتر گردید حتی در ایران هم بسیاز بیشتر از قبل به چشم می آمد به همین دلیل شمع های زیاد و متنوع و زیبایی در طرح ها، رنگ، اسانس های خوشبو و ابعاد مختلفی ساخته شده اند و تقاضا و علاقه مردم و محبوبیت این شمع ها در بین آن ها و همچنین بازار مصرف شمع تا حدی زیاد بود که تا وسط های سال ۱۹۸۰ ادامه پیدا کرد. در حال حاضر از شمع ها استفاده های زیادی می شود و فقط برای روشنایی منازل از آن ها استفاده نمی کنند!

برای ثبت نظر کلیک کنید
[تعداد نظر: 1 میانگین امتیاز: 1]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگیری کپچا...