آموزش ساخت شمع (شمع سازی), کاربرد شمع

معرفی کامل ابزار و وسایل شمع سازی

معرفی ابزار و وسایل شمع سازی

شاید اولین چیزی که با گفتن شمع به ذهنتان خطور می کند زیبایی و رنگ آن باشد. امروزه شمع ها با ظاهر دلربای خود گرمی بخش منازل شده اند، با شمع های رنگی و انواع آن می توان زیبایی دو چندانی به محیط اطراف بخشید. در ادامه شما را با خرید لوازم شمع سازی که با آن می توان شمع زیبایی را ساخت، آشنا می کنیم.

آموزش وسایل شمع سازی

مهم ترین و کاربردی ترین وسایل شمع سازی

۱.پارافین

پارافین مهمترین و بیشترین سهم را در صنعت شمع سازی دارد! پارافین از نفت گرفته می شود و برپایه روغن است. در واقع پارافین ماده‌ای است سفید و نیمه شفاف که از روغن‌ های سنگین نفت به دست می‌ آید. این ماده که از  اصلی‌ ترین وسایل شمع سازی است در دماهای مختلفی ذوب می شود و بسته به نوع نیاز و مصرف از آن ها استفاده می شود. به عنوان مثال پارافین مورد نیاز برای ساخت شمع‌ های قالبی باید نقطه ذوب حدودا ۷۰ درجه سانتی‌ گراد داشته باشد.

مهم تربن و پرکاربردترین پارافین در شمع سازی، پارافین جامد، پارافین مایع و پارافین ژله ای است. از پارافین ژله ای و پارافین مایع در ظروف شیشه ای بیشتر استفاده میشود و در ظروف شفاف ظاهر زیباتری دارند. در مقابل اکثر شمع های موجود در بازار از پارافین جامد تولید شده اند. پارافین ها را بر اساس میزان چربی دسته بندی می کنند. هرچه درصد چربی آن بیشتر باشد پارافین نرم تر  و نامرغوب تر است و هرچه درصد چربی پایین تری داشته باشد پارافین محکم تر و مناسب تری است. به عنوان مثال پارافین کریستال چربی نیم درصد دارد  یعنی در هر ۱۰۰ گرم این پارافین فقط نیم گرم روغن یا چربی وجود دارد.

وقتی میگوییم پارافین با کیفیت درصد چربی پایین دارد یعنی شمع بهتری به ما می دهد. شمعی که ساعت سوخت بالا دارد، اشک و دود نمی دهد و برای مدت طولانی تغییر شکل و  تغییر ظاهر نخواهد داشت. برای خرید پارافین با کیفیت پرفکت کندل کافیست وارد قسمت پارافین در طبقه بندی لوازم شمع سازی شوید.

۲.رنگ شمع سازی

در بازار رنگ های مایع، رنگ های قرصی و پودری وجود دارد. رنگ‌ های گوناگونی برای رنگ‌ آمیزی شمع ها وجود دارد. همیشه برای رنگ آمیزی کردن شمع افراط نکنید! افزایش میزان رنگ در شمع سازی باعث شده تا شمع ها هنگام روشن شدن به خوبی نسوزند! میزان رنگ شمع بستگی به سلیقه شخصی شما دارد. مسلما هر چه رنگ بیشتری اضافه کنید شمع پررنگ‌ تری خواهید داشت. می‌ توانیم از مداد شمعی هم برای رنگ کردن شمع‌ های فانتزی استفاده کنیم. با رنگ شمع سازی میتوانید شمع های هم رنگ با دکوراسیون منزل یا محل کار خود تولید کنید.

شمع های رنگی

شمع های رنگی

3.قالب شمع سازی

زیبایی یک شمع را ظاهر آن می سازد! پس لازم است تا در شکلی جذاب و زیبا باشد، قالب شمع کار زیبایی و ظاهر شمع بر عهده می گیرد.

قالب‌ ها انواع  گوناگونی دارند و جنس آن‌ ها اغلب فلزی، پلاستیکی، شیشه ای و سیلیکونی است. بهترین نوع قالب برای پارافین مایع و ژله ای قالب‌ های شیشه‌ ای هستند. به دلیل استفاده خاصی که دارد می توانید به صورت نامحدود از آنها استفاده نمایید. شمع‌ هایی که توسط قالب‌ های شیشه‌ ای یا Glass ساخته می‌ شوند صاف، صیقلی و شفاف هستند. قالب های سیلیکونی معمولا برای شمع هایی با جزئیات زیاد استفاده می شود و برای ساخت شمع های ساده و معمولی موجود در بازار از قالب های پلاستیکی و فلزی استفاده می شود.

شما می‌توانید از ظروف و لوازمی که در منزل موجود است، مانند انوع لیوان‌ ها، شکلات خوری‌ ها و… به جای قالب استفاده نمایید. قالب‌های پلاستیکی از قالب‌ های شیشه‌ ای ارزان‌ ترند و عمر بیشتری هم داشته در برخی از قالب ها به دلیل نوع شکل و ظاهرشان در منازل کمتر یافت می شود ولی شما می توانید در خارج از منزل و بازار آن ها را تهیه نمایید. (همانند اشکال کروی و بیضوی) شما می توانید از لوازم منزل و لیوان های شیشه ای به راحتی شمع تهیه نمایید مقاله آموزش ساخت شمع در منزل به شما کمک می کند.

شمع های تولید شده با قالب شمع سازی

شمع های تولید شده با قالب شمع سازی

4.فیتیله شمع سازی 

واضح است تا فیتیله ای نباشد شمعی روشنایی هم نخواهد داشت. فیتیله ها معمولا از کتان تهیه و در اندازه ها و ضخامت های مختلفی در بازار موجود می باشد. طریقه آماده کردن فتیله، به این ترتیب است که فتیله را ۵ دقیقه در پارافین ذوب شده قرار داده، سپس فتیله را از ظرف خارج کرده و به صورت صاف روی یک کاغذ روغنی یا یک ظرف مسطح بگذارید تا خشک شود. پیشتهاد من این است که برای راحتی در شمع سازی از فیتیله موم خورده استفاده کنید.

اگر جنس فیتیله ها نخ خالص نباشد و ترکیب پلاستیک داشته باشد باعث می شود شمع بد بسوزد. و این بد سوختن یعنی اشک و  دود و ساعت سوخت پایین. برای هر شمعی با اندازه و قطر متفاوت فیتیله ای تعریف می شود. اندازه فتیله بستگی به قطر شمع دارد و با نازک و یا کلفت شدن ضخامت شمع، اندازه قطر فتیله نیز تغییر می‌کند. با یک قط یکسان شمع اگر فیتیله کلفت باشد شمع با اشک و دود، سریع تر از زمان معمول آب میشود و اگر نازک باشد فقط فضای اطراف شعله آب می شود و در شمع حفره ایجاد می شود.

از فیتیله نخی که بگذریم نوع خاصی از فیتیله به نام فیتیله چوبی وجود دارد که معمولا در شمع شات شیشه کاربرد دارد و صدای زیبای سوختن چوب را به گوش شما خواهد رساند

۵. ظروف شمع سازی

همانطور که می دانیم باید پارافین را به صورت مایع در آورد. اما پارافین به چه صورت ذوب می شود؟! ظرفی که در شمع سازی استفاده می شود باید از جنس استیل یا آلومینیوم باشد (ظروف لعابی هم قابلیت استفاده را دارد). اما مکانیزم آب کردن پارافین به این صورت است که ظرف اول را که بزرگ‌ تر است را پر از آب کرده روی حرارت قرار دهید و ظرف دوم را کوچک‌ تر انتخاب کنید و روی آن قرار دهید و با یک کاسه روی آن بگذارید هنگام استفاده از روش بن‌ ماری، ظرف زیری را که پر از آب می‌ باشد حرارت دهید تا به جوش آید و موم را در ظرف دوم که روی ظرف اول قرار می‌گیرد ذوب کنید. به‌ خاطر داشته باشید که وقتی آب ظرف زیری در حال جوشیدن است کم نشود! در صورت کم شدن می توانید مقداری آب به آن اضافه نمایید. بعد از اتمام کار ظروف را تمیز کرده و با یک حوله داخل آن‌ را خوب خشک نمایید.

به مرور که حرفه ای تر شدید میتوانید روش زمانبر بن ماری را کنار بگذارید و روی حرارت مستقیم پارافین خود را ذوب کنید. شعله باید کم باشد تا پارافین را نسوزاند و دود نکند. اگر تجربه و تخصص این کار را فعلا ندارید نگران نباشید به مرور و با تمرین و تکرار به این حد از مهارت خواهید رسید.

ذوب کردن پارافین

ذوب کردن پارافین

6.نقش چسب کاغذی در لوازم شمع سازی

برای ثابت نگه داشتن فیتیله شمع در هنگام ریختن پارافین ذوب شده و هنگام سرد شدن پارافین مایع استفاده می شود. از چسب کاغذی برای پوشاندن درز های احتمالی قالب هم استفاده می‌ شود تا پارافین ذوب شده از سوراخ های ریزی که ممکن است در ته قالب باشد بیرون نریزید.​

۷.پایه نگهدارنده شمع سازی

برای نگه‌ داشتن سر فتیله بر روی قالب استفاده می‌ شود. در شمع های شیشه ای و یا وارمر نیاز است که فیتیله صابت بماند تا در هنگام ریختن پارافین جای فیتیله در ته ظرف تغییر نکند وگرنه با فیتیله کج شمع ما یکسان نمیسوزد. به این صورت که سر فتیله را به قلاب گره زده و روی قالب قرار می دهیم تا حالت ثابتی به فیتیله بدهد. برای استفاده کافی است فیتیله را درون پایه قرار داده و در ته ظرف فیکس کنید.

۸.اسانس شمع سازی

برای خوشبو بودن شمع در هنگام سوختن به کار می‌ رود. عطر شمع را هنگامی که می‌ خواهید پارافین ذوب شده را در قالب بریزید به آن اضافه کنید. اسانس های پر طرفدار اسانس هلو، لوندر ،پرتغال، قهوه و سایر رایجه های محبوب است.عطر شمع در انواع گوناگون وجود دارد​ که می‌ توانید از فروشگاه‌ شمع پرفکت و در قسمت لوازم شمع سازی تهیه کنید.

خرید شمع از پرفکت کندل

شرکت پرفکت کندل از برترین شرکت های ساخت شمع با کیفیت، در ایران است که با سال ها تجربه کارشناسان خود، توانسته نظر مشتریان را به خود جلب نماید. این شرکت با تولید انواع شمع های ساده، مناسبتی به صورت تکی و عمده توانسته کیفیت واقعی شمع های تولیدی را به معرض نمایش قرار دهد. پرفکت کندل با آموزش مبتدی تا پیشرفته شمع سازی را برای مشتریان خود فراهم آورده است. شما عزیزان می توانید هر نوع شمعی را با هر نوع ویژگی اعم از رنگ، رایحه و تعداد، با مراجعه به صفحه آموزش کاربردی شمع سازی به صورت آنلاین یاد بگیرید.

برای آن دسته از افرادی که با خرید اینترنتی آموزش ویدئویی شمع سازی آشنایی ندارند و یا این امکان برایشان مقدور نیست نگران نباشند، کافیست با شماره تلفن ۰۹۱۰۴۶۳۳۲۷۰ تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنند

با پرفکت کندل شبی به یاد ماندنی و زیبا را برای خود و عزیزانتان رقم بزنید.

برای ثبت نظر کلیک کنید
[تعداد نظر: 0 میانگین امتیاز: 0]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.