راه حل برای مشکلات شمع سازی
آموزش ساخت شمع (شمع سازی)

مشکلات شمع سازی

امروزه نقش شمع در زیباسازی منازل، رستوران ها، اماکن مذهبی و … بر هیچ کس پوشیده نیست! این وسلیه تزیینی زیبا در اشکال و رنگ های متفاوتی در بازار موجود است و شما می توانید متاسب با سلیقه خود از آن استفاده نمایید. ساخت شمع و تولید آن بسیار ساده است و هر شخص می توانید با ابزارهای ساده ای آن را بسازد. در ساخت شمع همواره به دلیل بی دقتی و کم حوصله بودن شمع های مشکل دار زیادی تولید می شود که مناسب تزیین نیست. در این مقاله قصد داریم تا مهمترین مشکلات شمع سازی را برایتان نام برده و راه حل های مناسبی در جهت رفع این مشکلات بیان کنیم.

با پرفکت کندل مرجع خرید شمع ایران همراه باشید.

رفع برفک زدگی شمع

مشکلات شمع سازی را می توان در ۷ عنوان زیر خلاصه کرد

۱- شکستگی، ترگ و شکاف داخلی شمع

۲- وجود لکه های کوچک و بزرگ در اطراف شمع

۳- وجود حباب های متعدد در شمع (حباب شمع)

۴- ظاهر برفکی روی شمع

۵- ریزش پارافین از اطراف شمع به سمت مرکز

۶- در اطراف شمع هوا وجود دارد

۷- تولید دود بیش از حد در شمع

راه حل اول – شکستگی، ترگ و شکاف داخلی شمع

قبل از اینکه راه حل این مشکل را بررسی کنیم ابتدا لازم است که ببینیم این مشکل برای چه به وجود آمده است!؟ یکی از عومل ایجاد این مشکل این است که فرآیند سرد شدن شمع به سرعت انجام شده است! یا اینکه در هنگام سرد شدن فرورفتگی هایی درون شمع ایجاد می شود! برای حل این مشکل می توان ۲ راه حل پینشهاد داد:

۱- شمع ها را در ظروف های در بسته سرد کنید! شمع هایی که موم عسل ساخته شده اند را نباید به یک باره سرد کرد و از حمام آب سرد برای فرآیند خنک سازی استفاده نکنید.
۲- در هنگام سرد شدن شمع باید فرورفتگی های شمع را به سرعت پر کنید تا در انتها با مشکل ترگ خوردگی مواجه نشوید.

مشکلات شمع سازی

راه حل دوم – وجود لکه های ریز و درشت در شمع

قبل از اینکه راه حل این مشکل را بررسی کنیم ابتدا لازم است که ببینیم این مشکل برای چه به وجود آمده است!؟ شما از موم و پارافینی استفاده کرده اید که جندین بار استفاده شده است و یا فرآیند خنک سازی به آهستگی شکل گرفته است برای حل این مشکل می توان از موم تازه استفاده نمایید. در بازار موم های با کیفیت موجود بوده و شما می توانید از موم با بهترین ترکیبات بهره ببرید.

راه حل سوم – وجود حباب های کوچک و بزرگ در شمع

قبل از اینکه راه حل این مشکل را بررسی کنیم ابتدا لازم است که ببینیم این مشکل برای چه به وجود آمده است!؟ به احتمال فراوان موارد زیر را انجام داده اید و این باعث ایجاد حباب شده است:

۱- هنگام اضافه کردن پارافین یا موم ذوب شده درون قالب، آن را به خوبی تکان نداده اید و این سبب شده است تا حباب در طرف باقی بماند.

۲- وجود پرز و گردو خاک درون قالب عامل دیگری در ایجاد حباب است!

۳- هنگام ریختن پارافین درون قالب، عجله کرده اید و حباب شمع ایجاد شده است.

۴- درون قالب خوب خشک نشده است و مقداری آب در آن وجود داشته است.

برای موارد بالا سعی شود پارافین به آرامی درون قالب ریخته شود و با یک قطعه چوب به قالب ضربه بزنید تا جباب های احتمالی از بین بروند. از سوی دیگر قالب هایتان همیشه تمیز و خشک شده باشد و در جای مخصوصشان نگهداری شوند.

در ساخت شمع های ژله ای وجود حباب یک مشکل نیست! بلکه به زیبایی شمع هم می افزاید برای اینکه با ساخت شمع ژله ای آشنا شوید کافیست مقاله ساخت شمع ژله ای فقط در ۲ مرحله مطالعه فرمایید.

مشکلات شمع سازی

راه حل چهارم – وجود برفک در شمع

قبل از اینکه راه حل این مشکل را بررسی کنیم ابتدا لازم است که ببینیم این مشکل برای چه به وجود آمده است!؟ قالب خیلی سرد بوده و شما پارافین را در این حالت به قالب اضافه کرده اید. موم یا پارافین شما به اندازه کافی داغ نبوده است. مورد بعدی اینکه شما شمع را از قالب خیلی زود بیرون آورده‌ اید.

اما راه حل برای رفع مشکلات شمع سازی در بخش سرمازدگی (برفک شمع)

۱- سمت خارجی قالب را قبل از ریختم موم یا پارافین شمع زیر شیر آب داغ گرم کنید، دقت شود که داخل قالب آبی نفوذ نکند!
۲- با یک دماسنج مخصوص موم درجه حرارت موم را اندازه‌ بزنید و موم را به درجه حرارت مناسب برسانید.
۳- شمع را زمانی از قالب خارج کنید که مطمئن شدید به‌ طور کامل سرد شده است.

راه حل پنجم – شمع از اطراف به داخل فرو می‌ریزد!

قبل از اینکه راه حل این مشکل را بررسی کنیم ابتدا لازم است که ببینیم این مشکل برای چه به وجود آمده است!؟ به احتمال زیاد انبساط سطح اطراف فیتیله با سوراخ کردن آزاد نشده (تا موم خیلی زیاد سفت شده باشد.)

قبل از این‌ که شمع به‌ صورت کامل سفت شود و شکل قالب را به خود بگیرد فرورفتگی را که در فیتیله شمع فرم می‌ گیرد سوراخ سوراخ کنید، دقت کنید که در امتداد تمام طول ارتفاع فیتیله را سوراخ سوراخ کنید.

مشکلات شمع سازی

راه حل ِششم – در اطراف شمع هوا وجود دارد

ششمین مورد از مشکلات مربوط به شمع سازی مربوط به خطوط هوا است که در اطراف شمع ایجاد می شود. علت ایجاد این مشکل اینست که حمام آب سرد و قالب شمع در یک ردیف نبوده اند به عبارت دیگر اینکه در یک تراز با هم قرار نداشته و ای عمل باعث ایجاد هوا در شمع می گردد. برای حل این مشکل می توان حمام آب سرد را با ارتفاع قالب شمع یکی کنید این کار به خنک سازی یکواخت شمع کمک زیادی می کند.

راه حل هفتم – ایجاد دود زیاد در شمع

از مهمترین مشکلات شمع سازی دود کردن زیاد شمع هاست. شمع‌ های ظرفی بیش از اندازه دود می‌ کنند. علت به وجود آمدن این مشکل همان فیتیله است و باید فیتیله با شمع مورد نظر تناسب داشته باشد.

خرید شمع پرفکت کندل

اگر ساخت شمع برای شما عزیزان ساده نیست و یا حوصله ساخت این گونه شمع ها را ندارید نگران نباشید! شرکت پرفکت کندل با تولید انواع شمع های ساده، تزیینی و مناسبتی در سال های اخیر توانسته مشتریان زیادی را به سمت خود بکشاند. کیفیت بالای ظاهر شمع ها در کنار استفاده از بهترین و مرغوب ترین مواد ما را به عنوان یکی از بهترین شرکت های شمع سازی در ایران معرفی کند.

شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت پرفکت کندل به آدرس https://perfectcandle.ir خریدی مطمئن داشته باشید. این شرکت قابلیت فروش شمع رو به صورت عمده فراهم آورده است و کافیست شما با شماره تلفن ۰۹۱۰۴۶۳۳۲۷۰ تماس گرفته و شمع مورد نظر خود را سفارش دهید و بعد از ۳ الی ۴ روز کاری درب منزل تحویل بگیرید.

با پرفکت کندل شبی زیبا و به یادماندی را در کنار خانواده رقم بزنید.

جدیدترین محصولات پرفکت کندل

  شمع جار بلو فشن

  ۶۸,۰۰۰ تومان

  شمع جار برون فشن (نسکافه)

  ۶۸,۰۰۰ تومان

  شمع جار پینک فشن

  ۶۸,۰۰۰ تومان

  شمع جار رد فشن

  ۶۸,۰۰۰ تومان

  بسته شمع قلمی سفید ۳۰ سانتی متر پرفکت

  ۷۵,۰۰۰ تومان

  بسته شمع قلمی آبی ۳۰ سانتی متر پرفکت

  ۷۵,۰۰۰ تومان

  شمع قلمی سفید ۳۰ سانتی متر پرفکت

  ۷,۵۰۰ تومان

  شمع قلمی آبی ۳۰ سانتی متر پرفکت

  ۷,۵۰۰ تومان

  بسته شمع قلمی آبی ۲۰ سانتی متر پرفکت

  ۶۵,۰۰۰ تومان

  شمع قلمی آبی ۲۰ سانتی متر پرفکت

  ۶,۰۰۰ تومان

  بسته شمع قلمی آبی کاربنی ۳۰ سانتی متر پرفکت

  ۷۵,۰۰۰ تومان

  شمع قلمی آبی کاربنی ۳۰ سانتی متر پرفکت

  ۷,۵۰۰ تومان

  4 thoughts on “مشکلات شمع سازی

  1. مجتبی گفت:

   سلام، نکات مهم و خوبی بیان کردین.
   از مقاله خوبتون تشکر می کنم

   1. Perfect_Candle گفت:

    خواهش میکنم مجتبی عزیز

  2. شیما گفت:

   سلام وقت بخیر.من شمع هایی که درست میکنم بعد از یکم روشن بودن فیتیله خود به خود خاموش میشه البته از فیتیله چوبی برای شمع داخل ظرف استفاده کردم .بعضی از شمع هام روشن میمونه اما بعضیهاش بی دلیل خاموش میشه دلایلش چیه هست؟

   1. Perfect_Candle گفت:

    سلام و عرض ادب خدمت شما – ۳ علت میتونه داشته باشه
    ۱. جنس نا مرغوب فیتیله
    ۲. جنس نامرغوب پارافین
    ۳. اضافه کردن بیش از اندازه رنگ به پارافین که باعث میشه به اصطلاح شعله خفه بشه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *