آموزش ساخت شمع (شمع سازی)

آموزش ساخت شمع در منزل

آموزش ساخت شمع در منزل

[vc_section][vc_row][vc_column][vc_column_text]در قدیم از شمع به عنوان یک منبع نوری مهم در مکان های تاریک و کم نور استفاده می شد. با گذشت زمان، استفاده از شمع در این این مکان ها کم شده و جای خود را به لوازم الکترونیک مثل لامپ داد اما در برخی مناطق از این ویژگی شمع با وجود پیشرفت تکنولوژی استفاده می کنند. شمع ها را می توان در جاهای مختلفی دید منازل و مکان های مذهبی همانند کلیساها! علت استفاده شمع در این نوع مکان ها فقط انتشار نور نبود بلکه اعتقاد به خواص درمانی و رسیدن آرزوها و … روز به روز بیشتر نمود پیدا می کرد. امروزه از شمع ها در تزئینات منازل بیشتر استفاده می شود ایجاد یک فضای رمانتیک و شاعرانه چشم هر نوع بیننده ای را به خود جذب می کند. در ادامه به صورت مرحله به مرحله آموزش ساخت شمع در منزل را فرا می گیریم.

با مجله شمع پرفکت کندل همراه باشید.

شمع سازی در منزل، آیا ساخت شمع واقعا ساده است؟!

همان طور که در مقدمه اشاره کردیم، شمع از جمله وسایلی است که نقش بسزایی در روشنایی و زیبایی منازل دارد پس می توانیم با کمی دقت و توجه به تکنیک هایی که در ادامه شما را با آن ها آشنا می کنیم شمع های ساده ای بسازید. شمع سازی هنری است که بیشتر خانم های خانه دار را به خود جذب می کند. از مزایای ساخت شمع در منزل می توان به خلق شمع های شیک و جالبی که از خلاقیت ما سرچشمه می گیرد اشاره کرد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مواد اولیه و لازم برای ساخت یک شمع ساده

برای تهیه و ساخت هر نوع شمع به یک سری لوازم که در تمام شمع ها به صورت مشترک است احتیاج داریم که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

– انواع قالب ها (بسته به سلیقه شما که شمع انتهای کار شما به چه شکلی در می آید می توانید قالب خود را انتخاب کنید.)
– رنگ (دوست دارید شمع مورد نظر شما به چه رنگ هایی ساخته شود.)
– رایحه یا عطر (بعضی افراد دوست دارند که با سوختن شمع بوی مطبوعی از آن استشمام شود.)

مواد اصلی برای شمع سازی در منزل

– پارافین جامد (اگر کیفیت شمع برای شم مهم است سعی کنید از پارفین مرغوب استفاده کنید.)
– مداد شمعی رنگی (جهت رنگی نمودن شمع)
– فیتیله شمع
– قالب های آماده (شیشه های موجود در منزل یا پیدا کردن قالب دلخواه از فروشگاه هایی که در آن ها شیشه سس و مربا و … عرضه می کنند.)
– قالب های مخصوص که قابلیت جدا شدن را دارند. (در صورت استفاده از ساخت شمع هایی که درون قالب نیستند.)
– قیچی
– چسب حرارتی و چوب بستنی برای نگه داشتن فیتیله[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

آموزش ساخت شمع در منزل به صورت قدم به قدم، مرحله اول

همانطور که مشاهده کردید مواد اولیه بسیار راحت تهیه شده و هزینه زیادی نخواهد داشت. اما مرحله اول شمع سازی به چه صورت خواهد بود. ابتدا پارافین را در ظرفی که از قبل آماده کردید قرار داده و آن را خرد می کنیم. (می توانید از اجسام برای خرد کردن پارافین جامد استفاده کنید.) در ادامه نیاز به ذوب کردن پارافین خرد شده داریم، برای ذوب کردن پارافین از حرارت مستقیم استفاده نکنید! اگر ظرف را روی حرارت قرار دهید باعث می شود پارافین از بین رفته و یا بسوزد! پس بهترین راه برای آب کردن پارافین، اینست که ظرف دیگری را از آب پر کرده و آن را روی شعله گذاشته و گرم کنید.

ظرف اول را که حاوی پارافین است در داخل ظرف دوم قرار دهید. بعد از مدتی پارافین خرد شده شما به صورت ذوب شده در خواهد آمد. بعد از اینکه پارافین شما به حالت مایع در آمد جهت یکنواخت شدن ماده ذوب شده با قاشق آن را به هم بزنید.

“باید به این نکته توجه داشته باشید که دمای آب گرم شده به حالت جوش نرسد. (اگر با آب جوش پارافین مورد نظر را ذوب نماییم ممکن است در انتها به شمع دلخواه خود نرسیم.)”[/vc_column_text][vc_single_image image=”2436″ img_size=”800×473″ alignment=”center” style=”vc_box_rounded” css_animation=”bounceIn”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”2435″ img_size=”800×473″ alignment=”center” style=”vc_box_rounded” css_animation=”bounceIn”][vc_column_text]

آموزش ساخت شمع در منزل به صورت قدم به قدم مرحله دوم

در این مرحله قالبی را که از قبل آماده کرده ایم را شسته و کاملا خشک می کنیم به طوری که رطوبت نداشته باشد. حال فیتیله را باید قبل از ریختن پارافین داخل ظرف فیکس کنیم. (ثابت نگه داریم) برای این کار ابتدا مقداری چسب (حرارتی یا دو قلو به مقدار خیلی کم) به انتهای ظرف و در مرکز آن ریخته تا انتهای فیتیله را محکم نگه دارد اما برای نگه داشتن فیتیله در بالای ظرف می توان آن را با دست نگه داشت. اما ما پیشنهاد بهتری برای شما داریم. کافیست وسط یک تکه چوب بستی سوراخی ایجاد کرده و فیتیله را از آن عبور داد تا ابتدای فیتیله هم ثابت بماند. حال پارافین ذوب شده را داخل قالب ریخته را بعد از گذشت ۲ الی ۳ دقیقه کمی صبر کرده تا دمای آن پایین آمده و خنک شود. (به اصطلاح پارافین جامد شکل ظرف را به خود بگیرد.)

نکته : برای زودتر خنک کردن شمع از یخچال و یا فریزر استفاده نکنید! این کار ممکن است باعث ترک خوردن پارافین شما شود و در نهایت به شمع دلخواه خود نرسید. پس کافیست مقداری صبوری به خرج دهید تا شمعی جذاب و زیبا بسازید.[/vc_column_text][vc_single_image image=”2438″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded” css_animation=”bounceIn”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

آموزش ساخت شمع در منزل به صورت قدم به قدم مرحله سوم

در این مرحله که تقریبا انتهای کار ماست کافیست فیتیله را مقداری آزاد گذاشته و مابقی را با قیچی جدا کنید. شمع ما اکنون آماده استفاده است. در انتهای آموزش شمع سازی در منزل ذکر نکات زیر خالی از لطف نیست!

نکته ۱ – در این آموزش ما ساخت شمع را در قالب هایی آموزش دادیم که قابلیت جدا شدن ندارند! (اگر بخواهیم شمع درون قالب نباشد باید از قالب های مخصوص استفاده کنیم.)
نکته ۲ – اگر از قالب های مخصوص استفاده کردیم یادمان باشد که پس از شستن و خشک کردن قالب، دیواره های داخلی آن را چرب کنیم تا هنگام جدا کردن شمع از قالب مشکلی نداشته باشیم.
نکته ۳ – برای ساخت شمع های رنگی کافیست در مرحله اول به همراه پارافین جامد معمولی مقداری از مداد شمعی رنگی (رنگ دلخواه) ریخته و پس از خرد شدن و مخلوط کردن، آن را ذوب کنیم.

خلاصه مطلب

برای ساخت شمع در منزل نیاز به دانش خاصی نیست کافیست مقداری صبر و دقت و حوصله را چاشنی کار کنیم و در انتها از ساخت شمع های زیبا و رنگی در کنار خانواده لذت ببریم. شرکت پرفکت کندل پیشرو در ساخت انواع شمع های ساده، رنگی و تزیینی توانسته سهم بزرگی از بازار ایران را به دست آورد. از ویژگی های شمع های فروشگاه پرفکت کندل می توان به بی بو و بدون اشک بودن اشاره کرد که در نوع خود بی نظیر بوده و حکایت از کیفیت بالای ساخت این شمع ها دارد.
این شرکت قابلیت ساخت شمع به صورت عمده را دارا بوده و مشتریان عزیز می توانند سفارشات خود را از طریق سایت https://perfectcandle.ir به صورت آنلاین خریداری کرده و یا با شماره تلفن ۰۹۱۰۴۶۳۳۲۷۰ با ما در تماس باشند.

با پرفکت کندل روشنایی و زیبایی را به خانه خود هدیه دهید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][products_tabs title=”جدیدترین محصولات پرفکت کندل” color=”#1e73be”][/products_tabs][/vc_column][/vc_row][/vc_section]

برای ثبت نظر کلیک کنید
[تعداد نظر: 0 میانگین امتیاز: 0]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.