آموزش ساخت شمع (شمع سازی)

چگونه شمع معطر بسازیم

آموزش ساخت شمع

شمع معطر حس صمیمیت و گرمی و زیبایی را به خانه های ما به ارمغان می آورد، شمع معطر و خوشبو را خودمان در منزل به راحتی می توانیم با اسانس های مختلف یا با بوی گیاه های طبیعی خوشبو کنیم. لازم به ذکر است که توجه داشته باشیم که برای این که بوی عطر در همه محیط منزل ما پخش شود باید چوب های بامبو را داخل روغن معطر بزاریم و حتما باید روغن معطر شمع بخریم چون روغن های تقلبی هم در بازار موجود است! نکته مهم دیگر اینست که هیچ وقت زمانی که شمع روشن است بر روی آن نباید روغن بریزیم.

در ادامه به بررسی و نحوه ساخت چند شمع خوشبو می پردازیم پس با پرفکت کندل همراه باشید.

ساخت شمع معطر به روش خانگی با ادویه های مختلف

مواد لازم :
– تعدادی چوب نازک
– ادویه هایی مانند هل، دارچین، وانیل، پودر شنبلیله، پودر گشنیز، پودر نعناع و غیره …
– پارافین
– شیشه های سس مایونز کوچک یا لیوان
– فیتیله

روش ساخت شمع معطر

در مرجله اول ساخت شمع  لازم است تا ابتدا پارافین را در یک قابلمه فلزی یا ظرف فلزی دیگری ریخته و بر بروی شعله میگذاریم تا ذوب بشه. بعد از این که پارافین ذوب شد پودر یا ادویه مورد نظر خود را داخل آن می ریزیم و هم میزنیم بعد فیتیله را بر روی یک چوب نازک میپیچیم و در وسط ظرف می گذاریم سپس پارافینی که ذوب کرده بودیم در داخل شیشه ها میریزیم تا خنک بشه. حالا دیگر شمع ما آماده شده و می توانیم از آن استفاده کنیم و محیط خانه را خوشبو کنیم.

ساخت شمع معطر با مداد شمعی و اسانس های مختلف

مواد لازم برای ساخت شمع به شرح زیر می باشد:(برای خرید لوازم شمع سازی با کیفیت پرفکت کندل کلیک کنید)
– موم سویا
– فیتیله
– مداد شمعی
– گیره لباس
– دما سنج
– شیرجوش
– فنجان برای اندازه گیری
– اسانس های مختلف

چگونه شمع معطر و خوشبو بسازیم

چگونه شمع معطر و خوشبو بسازیم

روش ساخت شمع معطر با رنگ های مداد شمعی

در ابتدا شیشه ها یا لیوان ها را آماده می کنیم سپس باید فیتیله ها را در مرکز لیوان ها بگذاریم تا ناحیه فلزی آن در ته لیوان قرار بگیرد بعد با استفاده از گیره لباس فیتیله ها را محکم میکنیم در مرحله بعدی هر رنگی از مداد شمعی را که دوست داریم برمی داریم و آن ها را با چاقو برش می زنیم بعد از آن نوبت درست کردن موم است. برای ذوب کردن موم اندازه دو سوم شیرجوش را با پر می کنیم و پیمانه را داخل آن قرار می دهیم به صورتی که روی سطح اب قرار بگیرد و ۵/۲ سانت تا لبه شیرجوش فاصله داشته باشد.

یعد از آن آب که جوش آمد مقداری از آن را خالی می کنیم تا بیرون نریزد سپس دماسنج را داخل پیمانه به صورت خالی قرار می دهیم تا دمایش به ۱۷۰ درجه برسد.

مرحله ذوب شدن شمع ها

بعد از اینکه به این دما رسید مقداری موم داخل فنجان پیمانه میریزیم تا ذوب شود بعد هم میزنیم به همین ترتیب کم کم تمام موم را داخل پیمانه می ریزیم بعد از آن خورده های مداد شمعی یا رنگ را داخل آن می ریزیم و هم میزنیم تا آب بشه به این نکته هم باید توجه کرد که امکان دارد رنگ موم در اثر حرارت زیاد تغییر شکل دهد و به رنگ دیگری تبدیل شود اما بعد از سرد شدن به رنگ اصلی خود باز می گردد در ضمن اگراین کار را چند بار انجام دهیم قلق آن را یاد می گیریم بعد از این مرحله دیگر نوبت خوشبو کردن شمع هاست.

حالا باید شمع ها را به مدت یک ربع یا ده دقیقه در روغن اسانس خوشبو کننده قرار دهیم و به هر اندازه که موم داریم متناسب با همان اندازه باید اسانس در مواد بریزیم.

نکته

ریختن زیادی اسانس و عطر ممکن است موجب خشکی نشدن و از دست دادن حالت اولیه موم گردد.

بعد از این مرحله باید موم ذوب شده را در شیشه ها یا لیوان ها بریزیم بعد چند ساعت صبر کنیم تا خشک شود سپس روی شیشه ها را تمیز می کنیم و فیتیله را به اندازه لازم برش می زنیم و آن را با گونی، گل خشک، سنگ های تزئینی، روبان های رنگی یا هر چیز دیگری به سلیقه خودمان تزئین کنیم حالا دیگر شمع های معطر ما آماده هستند به همین راحتی می شود در منزل شمع معطر درست کرد و از استشمام بوی خوب و رنگ این شمع ها لذت برد.

خرید شمع معطر

یادگیری ساخت شمع معطر با پوست میوه ها

وسایل مورد نیاز برای ساخت شمع معطر پرتغالی :
– چاقو
– قاشق
– اسانس
– پارافین
– فیتیله
– یک ظرف برای آب کردن پارافین

روش ساخت شمع معطر با پوست پرتقال یا نارنگی

در ابتدا پوست پرتقال را به صورت مساوی برش می زنیم و از هم جدا می کینم و میوه را از آن بیرون می آوریم بعد آن را می خوریم که میوه هدر نشود سپس پارافین را در ظرف آب می کنیم و هم میزنیم تا خوب ذوب شود بعد از سرد شدن پارافین اسانس را در داخل آن می ریزیم پوست پرتقال ها می ریزیم تا خشک شود در مرحله بعد پارافین را در پوست پرتقال ریخته بعد فیتیله را به صورت عمود در مرکز شمع می گذاریم و در مرحله آخر وقتی که پارافین و فیتیله کاملا خشک شدند دیگر شمع ما آماده است و با این شمع راحت می توانیم منزل خود را در مراسم های مختلف تزئین کنیم.

ساخت شمع معطر

ساخت شمع معطر

یادگیری کامل ساخت شمع معطر با قهوه

مواد لازم
– فیتیله
– جای نوشابه فلزی
– اسپری براق کننده
– پارافین
– پودر و دانه قهوه

روش ساخت شمع معطر با قهوه

ابتدا پارافین را در داخل یک ظرف ریخته و روی شعله قرار داده تا ذوب گردد، بعد از این که ذوب شد پودر قهوه را داخل آن اضافه کرده سپس قسمت وسط زیر جای نوشابه را سوراخ می کنیم و فیتیله را داخل آن قرار می دهیم و چسب می زنیم. بعد از آن پارافین و پودر قهوه که آن را با پارافین ترکیب کرده بودیم را در قوطی فلزی نوشابه ریخته و در ادامه بعد از این که خشک شد پارافین شمع را از داخل قوطی نوشابه بیرون میاوریم، در انتها مجدد یک بار دیگر مقداری پارافین را آب کرده و بر روی پارافین خشک شده می ریزیم.

برای تزئین شمع دانه های قهوه را روی پارافین ذوب شده کذاشته و در مرحله آخر روی آن اسپری براق کننده میزنیم.

ساخت شمع معطر با کدو تنبل

شمع منبع روشنایی است و می تواند زیبایی و نور را خانه ما ببخشد یکی دیگر از شمع های معطر شمع کدو تنبل است که در ادامه به ان اشاره خواهیم کرد.

مواد مورد نیاز برای ساخت شمع خوشبو با کدو تنبل

– فیتیله
– کاغذ الومینیوم
– چاقو
– وانیل و چوب دارچین
– پارافین

روش ساخت شمع معطر با کدو تنبل

کدو تنبل ها را از وسط نصف می کنیم و کاغذ های آلومینیومی را در انتهای آن قرار می دهیم سپس فیتیله را هم در داخل آن گذاشته و محکم می کنیم، فیتیله را به یک چوب یا میله آهنی می پیچیم سپس پارافین شمع را در ظرفی ریخته و ذوب می کنیم و پودر وانیل و دارچین را هم داخل آن میریزیم بعد پارافین را در داخل کدو میریزیم. مقاله “آموزش ساخت شمع کدوی معطر” مقاله دیگری از پرفکت کندل است که می تواند به شما کمک کند زمان مطالعه این مقاله حدود ۴ دقیقه می باشد.

برای ثبت نظر کلیک کنید
[تعداد نظر: 1 میانگین امتیاز: 1]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.