آموزش ساخت شمع (شمع سازی)

درآمد شمع سازی چقدره؟( از دروغ تا واقعیت)

درآمد شمع سازی

داشتم در مورد شمع و درآمد شمع سازی تو اینستاگرام و اینترنت می گشتم که به ویدئو هایی برخوردم که ادعا داشتن با یادگیری آموزش شمع سازی میتونید به ماهی فلان مبلغ درآمد برسید. یا حتی یه جایی پا رو فراتر گذاشته بود و با کلی منت و قرعه کشی میخواست با ۲ نفر این چالش رو برگزار کنه که میشه با یادگیری شمع سازی به درآمد بالایی رسید(برای انتخاب اون ۲ نفر کلی تبلیغ و معرفی میخواست از فالورهای خودش)

 • اما آیا واقعا شمع هنر پول سازیه؟
 • با یادگیری این هنر بلافاصله میتونید وارد بازار کار بشید؟
 • بعد یادگیری شمع سازی برای هنرجو ها فرش قرمز پهن کردن و اسکناس های تانخورده انتظارشونو میکشه؟

با من همراه باشید تا جواب این سوال ها رو با هم بررسی کنیم.

کسب درآمد از شمع (درآمد چند ده میلیونی از شمع واقعیت داره؟)

ببینید صحبت از درآمد ۴۰ ملیونی و ۱۰۰ ملیونی و ۲۰۰ ملیونی و بالاتر راحته(کنتور که نمیندازه رو هوا یه چیزی میگن). اما شما باید تجزیه و تحلیل کنین و ببینین دارن از احساسات شما سو استفاده میکنن و شما رو هیجان زده میکنن یا نه؟

با شرایط تورمی و مشکلات اقتصادی از این دست افراد رویا فروش زیاد شدن که به وعده درآمد چند ده ملیونی یا چند صد ملیونی میخوان خودشون رو با فروش دوره پولدار کنن و فردی که چنین مبلغ درآمدی رو میبینه به احتمال زیاد وسوسه میشه که برای زندگی بهتر به سمت شمع سازی بیاد و دوره ایشون رو بخره و پولدار بشه!(آموزش دادن با گفتن درآمد معقول و واقعی خیلی هم کار خوبیه اما دروغ گفتن و به هر قیمتی دوره فروختن نه!)

برای اینکه یه پیش فرضی از درآمد شمع سازی در ابتدا داشته باشین باید بگم درآمد شمع سازی از ۰ تا ۱۲ ملیون تومن میتونه باشه. که همین مبالغ هم کاااملا بستگی به عملکرد و مهارت شما در ساخت و فروش شمع داره. حاشیه سود فروش شمع میتونه ۳۰ درصد یا کمتر (به عمده فروش) تا ۱۰۰ درصد یا یشتر (فروش به مشتری نهایی) باشه. این هنر و مهارت شما در فروش هست که به کی و به چه تعداد میتونید بفروشید!

توصیه های خانم شهیازی
تولیدکننده شمع و مدرس شمع سازی

اول از همه باید بگم فروش زمانی انتفاق میفته که شما محصولی باکیفیت رو به شخصی که نیاز به اون محصول داره ارائه میکنین. اگر شما بهترین محصول دنیا رو تولید کنین اما نیازی برای اون وجود نداشته باشه یا ایجاد نشده باشه شما حرفی برای گفتن نخواهید داشت. شاید فیلم گرگ وال استریت رو دیده باشید. تو سکانس آخر بهترین درس فروش رو به مخاطب میده. و اونم وجود نیاز هست.

خب پس این که تو فضای اینترنت و اینستاگرام میگن با آموزش دیدن و ساخت شمع به درآمد فلان مقدار می رسید فقط یک دروغه( یا نهایتا بازارگرمی و اغراق). تا شما نیاز بازار رو نسنجی و نبینی که بازار پتانسیل کالای تولیدی شما رو داره یا نه،نمیتونی درآمد کم رو هم تصور کنی چه برسه مبالغ بالایی که ازش حرف میزنن. خب الان میخوام اون مثالی که اول این نوشته بهش اشاره کردم رو براتون باز کنم و اون رو در ادامه با هم نقد کنیم.

درآمد شمع سازی

درآمد شمع سازی

یک شخص ادعا داره بیاین دوره شمع سازی من رو بخرین و من بهتون ثابت میکنم که با ساختن فلان شمع های آموزش داده شده شما به درآمد روزی ۶ میلیون تومان( ۱۸۰ ملیون تومان در ماه!!!) میرسید.برای این کار از فالورهاش خواسته اون رو استوری و منشن کنن تا تیلیغات بیشتر هم بشه براش. ۲ نفر قرعه کشی شدن از بین افرادی که کار های خواسته شده رو انجام دادن( اصلا میگیم اون ۲ نفر از خودی ها هم نیودن)

ایشون با با اون ۲ نفر مغازه به مغازه میره و میگرده و با گوشی خودش فیلم میگیره(جالبه که صاحب مغازه هم معترض نمیشه). تو چند تا مغازه ای که میرن حداقل نصف به نصف موفق هستن و طرف نقدی یا کارت به کارت پولشون و همونجا میده. اینا هم خوشحال و شاد برمیگردن سوار ماشین میشن و میگن به به عجب هنر پولسازی بود و ما خبر نداشتیم !!!

از این دست ویدئو ها شاید برای مخاطب عام فریبنده و جذاب به نظر بیاد اما برای من که خیابون به خیابون تهران و شهرهای دیگه رو گشتم چیزی جز یک نمایش نیست. من تالار و تشریفات های تهران و کرج و شهرهای دیگه رو  برای بازاریابی شمع رفتم، بازارها رو گشتم و این نمایش رو که میبینم تا ته کاری رو که این شخص میخواد بکنه رو می فهمم.(باید صادقانه بگه من به شما آموزش میدم شما میتونید رو فروشتون کار کنید و در آمد خودتون رو بالا ببرید وگرنه این که بری تو مغازه و طرف پول رو تو پاکت آماده کرده باشه برات همش دروغه)

در ادامه این سوال ها رو از اون شخص مدعی میشه پرسید:

 • اگر شمع سازی این قدر راحته و همه منتظرن که به شما پول برسونن پس چرا شما رو آوردی به آموزش شمع سازی و نمیای وسط گود؟
 • چرا خودت از درآمد ماهی ۱۸۰ ملیون تومنی یا بالاتر که میگی گذشتی و اونو به بقیه توصیه میکنی؟

فرش قرمز من کو؟ (بعد یادگیری بلافاصله میتونیم وارد بازار کار بشیم؟)

هر رشته تحصیلی برای خودش کارآموزی داره و هر هنر و حرفه ای هم شاگردی کردن میخواد(اینو هیچ جا به شما نمیگه یعنی منافع شون تو اینه که نگن). الان جامعه پر شده از افراد تحصیل کرده و مدرک دار که اموزش تئوری دیدن اما به لحاظ فنی حرفی برای گفتن ندارن. باید اول تو اون زمینه به مهارت برسن و بازار اون حوزه رو بشناسن بعد به مرور میتونن به درآمد مناسب برسن.

حالا به نظر شما :

 • کسی که آموزش شمع سازی میبینه بلافاصله میتونه وارد بازار کار بشه؟
 • تجربه کرده و خاک کار رو خورده؟
 • براش فرش قرمز پهن کردن و منتظرش بودن که بلافاصله شمع هاش رو ازش بخرن؟

چه مدت طول میکشه هنر شمع سازی رو یاد گرفت؟

جواب این سوال به علاقه شما بستگی داره. اگر به هنر دست و اونم رشته پر فراز و نشیب شمع سازی علاقه داشته باشی آموزش ها رو روی هوا میزنی و یه دوره ای که فرد عادی یه ماهه یاد میگیره رو چند روزه میتونی یاد بگیری. اما اگه علاقه نداری اصلا سراغ این رشته نیا چون ریزه کاری و سختی هایی داره که با تلاش و پشتکار و مهم تر از اون عشق به شمع سازی قابل چشم پوشی میشه.

یادم نمیره چقدر آزمون و خطا کردم. چقدر شمع خراب کردم و چقدر هزینه کردم تا به تجربه الان برسم اما الان چکیده اون تجربه ها در اختیار تو هست فقط علاقه و اراده تو رو میطلبه.

درآمد شمع سازی چقدره؟ اینکه میگن درآمد بالایی داره حقیقت داره؟

من این سوال رو از خانم شهبازی تولیدکننده شمع پرسیدم. چه کسی از یک تولیدکننده ای که سال ها تجربه داره و خاک کار روخورده بهتر میتونه جواب بده؟

ایشون تو زمینه تولید شمع و آموزش شمع سازی تخصص دارن و به تمام جواب خرید مواد اولیه تا فروش و بازاریابی شمع هم مسلط هستن. با هم بریم بینیم چه جوابی به سوال درآمد شمع سازی دادن…

در جدول زیر نوع فعالیت رو به ۳ عنوان تقسیم کردم. این یعنی حتی جایی که شما شمع سازی میکنی هم تو میزان درآمدت موثره (اگر مکان شما جدا از فضای خونه باشه، بو و رنگ و چربی پارافین و … خونه شما رو تحت تاثیر قرار نمیده و شما زمان و تمرکز بالاتری برای ساخت شمع داری). مهارت شما در فروش، ارتباط با مشتری یا مغازه دار، نحوه ارائه محصولت و … خیلی مهمه. نمیشه گفت شمعت رو درست کردی و فقط برو تو مغازه و همه منتظرن ازت بخرن!!

تا حالا کسی به این دقت و صداقت، درآمد از شمع سازی رو توضیح داده بود براتون؟

من تو صفحه دوره شمع سازی کاربردی (قسمت کسب درآمد شمع سازی) اشاره کردم که درآمد، کاملا به علاقه و پشتکار خودتون برمیگرده. من تو این سال ها هنر جویی داشتم که با آموزش دیدن و تمرین و تکرار الان به شمع ساز حرفه ای و درجه ۱ تبدیل شده (پول خوبی هم در میاره و نوووش جونش!) هنر جویی هم داشتم که بی انگیزه بوده و پیگیری و تلاش کافی نداشته و پیشرفتی هم نکرده است. در حالی که آموزش ها به هر دوی آن ها بکسان بوده.

نوع فعالیت

میزان مهارت فروش

درآمد از شمع سازی(ماهانه)

شمع سازی خانگی(محدودیت فضا، هزینه، مسئولیت در خانواده و …)
خیلی پایین
متوسط
خیلی بالا
۰ تا ۲ ملیون
۲ تا ۵ ملیون
۵ تا ۱۰ ملیون
فضای خارج از محل سکونت(خارج ار محیط خونه مثل انبار، حیاط، تراس و یا هر فضای کوچیک اما مستقل دیگه)
خیلی پایین
متوسط
خیلی بالا
۲ تا ۴ ملیون
۴ تا ۸ ملیون
۸ تا ۱۲ ملیون
شمع سازی کارگاهی فقط مهارت فروش بالا

(وگرنه وقت و سرمایه تون هدر میره)

۱۰ تومن تا مبالغ خیلی بالا

(بسته به تلاش و پشتکار )

مقدمه آموزش شمع سازی شمع پرفکت

توسط خانم سمیرا شهبازی

مدرس دوره ۰ تا ۱۰۰ شمع سازی

پیشنهاد من به شما اینه که اگر به هنر شمع سازی علاقه دارید وارد این حوزه بشید. اگر به این رشته علاقه مندید بقیه کارها را به من یسپرید. من از هنرجوی علاقه مند یک استاد شمع سازی خواهم ساخت که بسته به تلاش و پشتکار خودش میتونه به درآمد مناسب و بالایی برسه.

شما تجربه درآمد از شمع داشتید؟
نظرتون در مورد درآمد از شمع چیه؟

 

برای ثبت نظر کلیک کنید
[تعداد نظر: 9 میانگین امتیاز: 3.3]

۵ نظر در “درآمد شمع سازی چقدره؟( از دروغ تا واقعیت)

 1. طاهره حسینی گفت:

  خیلی عالی بود
  منم دلم میخواد درآمد کمی هم شده داشته باشم

  1. Perfect_Candle گفت:

   ممنون
   کم کم شروع کنید
   با تلاش و پشتکار به درآمد دلخواهتان میرسین

 2. فلانی گفت:

  سلام این شفل برای مردان خوبه

 3. فلانی گفت:

  سلام واسه مردان خوبه این کار یانه

  1. Perfect_Candle گفت:

   سلام . وقتتون بخیر
   به مرد یا زن بودن ربطی نداره.
   علاقه و پشتکار داشته باشی میتونی پیشرفت کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.