آموزش ساخت شمع (شمع سازی), نکات مهم شمع سازی

انواع رنگ شمع سازی + کاربرد آن

انواع رنگ شمع سازی

رنگ شمع سازی چیه؟ (به زبان ساده)

رنگ شمع سازی یک ناخالصیه که برای رنگی شدن (زیبا شدن ظاهر شمع) به شمع اضافه میکنیم…

خیلی از مشکلات در ساخت شمع و حتی سوختن شمع به ریزه کاری های کار و خرید رنگ شمع سازی ربط داره. اگر شمعتون خوب نمیسوزه یا بعضی جاها پررنگ و بعضی جاها کمرنگ میشه دلیلش میتونه از رنگ باشه. خیلی مهمه که شما کار با رنگ رو بلد باشین تا بتونین شمعی درست کنین که رنگ ته نشین نشه و علاوه بر اون با کیفیت بالا بسوزه و خاموش نشه(چون اگه رنگ بی کیفیت باشه یا زیاد استفاده شه، شعله رو خاموش میکنه)

انواع رنگ شمع سازی

انواع رنگ شمع سازی رو میشه به ۴ دسته تقسیم کرد:

  • رنگدانه های جامد شمع سازی
  • رنگ های پودری فت شمع سازی
  • رنگ های پودری فلورسنت شمع سازی
  • رنگ مایع شمع سازی

رنگدانه جامد شمع سازی

در دسترس ترین و راحت ترین رنگ شمع سازی برای شروع کار شمع سازی همینه…

برای افرادی که تازه شمع سازی رو شروع کردن مهمه که لوازم شمع سازی در دسترس باشه و کلی زحمت و زمان برای گشتن دنبال لوازم صرف نشه. این رنگدانه ها به راحتی قابل تهیه هست و همه جا هم پیدا میشه. بهترین برند تو این رنگ ها برند کامران هست که تو دسته بندی رنگ شمع سازی سایت پرفکت قرار گرفته. علاوه بر اون گستردگی طیف رنگی این رنگدانه ها باعث شده همه سلیقه ها رو به خودش جذب کنه… اما این همه ماجرا نیست. مشکلاتی هم داره کار با این رنگدانه که باید نکات استفاده از اون رو بدونید تا دچارش نشین.

مهمترین مشکل این رنگدانه های جامد اینه که ذرات رنگ (پیگمنت هم بهش میگن) خیلی درشته. حالا چرا درشتی ذرات مهمه؟ چون اگه رنگ به خوبی تو پارافین حل نشه و جلو شعله رو بگیره، نمیذاره شمع خوب بسوزه و باعث اشک و دود شمع میشه. حالا اگه خیلی زیاد از این رنگدانه ها استفاده کنین میتونه حتی باعث خفگی شعله و خاموشی شمع بشه!!

رنگ های پودری فت شمع سازی

بهترین رنگی که شما تو شمع سازی میتونین استفاده کنین همین رنگ های پودری فت هست…

این رنگ به خاطر داشتن ذرات بسیار ریز(پیگمنت ریز)، به خوبی تو پارافین حل میشه و کیفیت سوخت رو پایین نمیاره. علاوه بر اون قدرت رنگ دهی بالایی هم داره. یعنی حتی مقدار خیلی کمی ار این رنگ پودری فت رو با پارافین ترکیب میکنین، ما تو کارگاه شمع پرفکت از همین رنگ ها برای ساخت شمع استفاده میکنیم. به شما هم پیشنهاد میکنم اگر ساعت سوخت و کیفیت سوخت براتون مهمه از رنگ های فت استفاده کنین. با این رنگ شمع شما به خوبی رنگ میگیره. فقط اینو بگم که همه نوع رنگی رو شامل نمیشه(رنگ های خاص و ترکیبی) اما برای رنگ های پرطرفدار و پرمصرف بهترین گزینست…

کیفیت رنگ پودری فت هم خیلی مهمه(همه نوعش تو بازار هست!). اگر از رنگ بی کیفیت استفاده کنین، شمع بی کیفیتی هم به شما میده(ظاهر زشت + سوخت با اشک و دود + زمان سوخت پایین). یه راهش تست انواع رنگ فت شمع سازی هست تا دستتون بیاد کدومش با کیفیته. البته این راه زمان و انرژی و پول شما رو هدر میده. اما من این آزمون و خطا ها رو چندین ساله انجام دادم و به بهترین جنس رنگ فت رسیدم و اون رو تو دسته بندی رنگ شمع سازی براتون قرار دادم.

رنگ های پودری فلورسنت شمع سازی

رنگ های شفاف و جیغ = رنگ های پودری فلورسنت

اگر به ظاهر رنگ فلورسنت نگاه کنین، شفافیت و زنده بودن رنگ ها رو حس میکنین. اما همه چی تو شمع سازی ظاهر و زیبایی شمع نیست… شمع باید خوب بسوزه. این رنگ ها هم مثل رنگ های جامد ذزات درشتی دارن و همین باعث میشه که زیاد استفاده کردن از اون ها سوحت شمع رو خراب کنه. یه مشکل دیگه هم مربوط به حساسیت دمایی این رنگ هست. باید حواستون باشه که دمای پارافین موقع استفاده از رنگ بالا نباشه تا رنگ فلورسنت نسوزه و ظاهر شمع شما رو به هم نریزه.. در محموع من پیشنهاد میکنم اگر شمع دکوری درست میکنین از این رنگ ها استفاده کنین(چون ظاهر کار رو عالی درمیاره اما اگر میخواین شمع رو روشن کنین از رنگ فت استفاده کنین)

رنگ مایع شمع سازی

همون ترکیب رنگ پودری با پارافین مایعه …

شما خودتونم میتونین درستش کنین. یه مقدار رنگ پودری رو با پارافین مایع ترکیب کنین. بعد این که خوب هم زدین به شما محلولی میده که میتونین به جای رنگ های جامد یا پودری به پارافین اصلی خودتون اضافه کنین و شمع رنگی بسازین.

یک سری رنگ ها هم هستن که زیاد معروف نیست و شاید تقاضای زیادی ازشون نیست. من تو ویدئوی زیر علاوه بر رنگ مایع، اون ها رو هم بررسی کردم. پس از دستش ندین…

کیفیت رنگ شمع سازی

رنگ شمع سازی با کیفیت = شمع باکیفیت

مگه میشه وسایل بی کیفیت استفاده کنی و محصول باکیفیت داشته باشی؟ مخصوصا تو رنگ علاوه بر ظاهر، سوخت شمع رو هم تحت تاثیر قرار میده. حالا انتخاب تو کدومه؟ شمعی بسازی که ظاهر زشتی داره و شعلش ضعیفه ( یا حتی خاموش میشه!) یا شمعی خوشگل و تر و تمیز که اشک و ذود نمیده و ساعت سوخت بالایی هم داره؟

اگر انتخابت دومیه من برات بهترین های رنگ شمع سازی رو گلچین کردم. دیگه نیاز نیست کلی آزمون و خطا کنی و کلافه بشی(یا حتی از شمع سازی خسته بشی)

همون رنگ هایی که خودمون برای تولید شمع ازش استفاده می کنیم رو برات تو دسته بندی رنگ شمع سازی قرار دادیم. اینطوری فقط تمرکزت رو روی ساخت شمع میذاری و ذهنت برای تهیه وسایل شمع آشفته نیست…

برای ثبت نظر کلیک کنید
[تعداد نظر: 2 میانگین امتیاز: 4.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگیری کپچا...